Bilecik’te 16 Milyon Ton Maden Çıkarılacak

14 Mar

Bilecik ilinin Bozüyük İlçesi’nde bulunan ve yaklaşık olarak 16 milyon ton olduğu tahmin edilen madenin çıkarılması için dev bir yatırım gerçekleştirildi. Pragma Kurumsal Finansman A.Ş. iştiraki olan Muratdere Madencilik tarafından hayata geçirilecek olan Bakır – Molibden Projesi ile ülke ekonomisine de 3,2 milyar TL’lik bir katkı sağlanması amaçlanıyor. Proje için ilk adımlar atılmaya başlandı.

MTA tarafından 1990’lı yıllarda yapılan ilk çalışmalar ile bu bölgede bulunan bakır – molibden rezervleri tespit edilmişti. 2012 yılından bu yana gerekli çalışmaları devam ettiren Pragma A.Ş. izin belgelerini de tamamlayarak bölgede bulunan cevherin çıkarılabilmesi için sondaj çalışmaları yapıyordu. Artık 16 milyon ton civarında olduğu tahmin edilen rezervin çıkarılması için tesislerin inşa edilmesi aşamasına gelindi ve hatta ilk tesis inşaatı da başlatıldı.

muratderemadencilik1

Bu bölgeden her yıl 1,6 milyon ton bakır – molibden madeni çıkarılacak. Cevher yine aynı sahada hemen işlemeye alınacak. İşleme tesisleri son teknoloji ile donatıldığından kısa sürede yapılacak çalışma ile bakır – molibden konsantresi elde edilmesi hedefleniyor.

Madenin ülke içerisinde kullanılmayacağı, yurt dışına satışının yapılacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. 1,9 milyar TL’lik bir ihracat ile yapılacak satış, Türkiye ekonomisine de 3,2 milyar TL gelir olarak yansıyacak. Bölgede bulunan madenin % 0,5 bakır ve 125 ppm molibden tenöründe olduğu tahmin ediliyor. Bilecik halkı da marka şehri olma misyonunun gerçekleştirilmesi için bu projeye büyük önem veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir