Bazı Bebekler Neden Yürümeye Geç Başlar?

25 Eki

Bebeklerin yürümeye başlaması tam anlamıyla bir fenomendir. Emekleme, ayağa kalkma evrelerinden sonra yürüme evresi başlar. Yaklaşık olarak yüzde ellisi bir yaşında başlasada; bebekler genel olarak 9-16 ayları arasında yürümeye başlıyor.

bebekler
bebekler

Erken yürümeye başlayan bebeklerin yürümeye geç başlayanlardan daha zeki oldukları söylenemez. Bu gelişme daha çok bebeğin mekanik yapısı ile ilgilidir. Kas gücü, denge ve yaradılış gibi. 15. ayda bebek hala emekliyor ve mutlaka bir destek bularak ayakta duruyorsa ( masa, sehpa, koltuk vs.) muhtemelen dengesini kestiremiyordur. Yürümek, henüz taze hayatı boyunca bebeğin tanımadığı ilklerinden biridir ve kolay değildir. Bebeğe kendi dengesiyle ayakta durabileceğini göstermelisiniz.

yürüyen bebek
yürüyen bebek

Kendi Yapmayı İstemiyorsa Dengeyi Bebeğinize Siz Öğretin

Yere oturup bebeği ellerinizle tutarak ayakta durmasını sağlayın ve onu motive edecek bir şekilde konuşmayı ihmal etmeyin. Yavaş hareketlerle iki elinizi yanlara doğru açarak onun kendi dengesini bulmasını istediğinizi ima edin. Bebek bunu anlayacaktır. Yanı başında olduğunuzu ve ellerinizle her an onu tutmaya hazır olduğunuzu görecek ve bunu başarmayı isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir