Faizsiz Sistem Nedir?

27 Nis

Bankacılık sektöründe faiz, bir tür bankacılığın temelini oluşturur. Faiz gelirleri olmadan bir bankanın büyümesi, hatta ayakta kalması bile düşünülemez. Ama artık yeni bir sistem var ve bazı bankalar bu sistemi kullanıyor. Faizsiz sistem; kar ve zarara katılma prensibi dahlinde oluşturulmuş sisteme verilen addır.

Faizsiz bankacılık
Faizsiz bankacılık

Daha ayrıntılı anlatımıyla, faizsiz sistem uygulayan bankalar, müşterilerinden topladıkları fonları, reel sektöre kredi olarak kullandırırlar. Elde edilen karın bir kısmı banka tarafından alınır. Bir kısmı da fon sahiplerine paylaştırılır.

Nasıl İşliyor?

Faizsiz sistem; bankada mevduat hesabı bulunan fon sahiplerinden toplanan paralar ile finansman desteği, kar ve zarar ortaklığı, leasing ve mal karşılığı vesaikin alım-satımı gibi yöntemler ile elde edilen karlardır. Bu sistemden elde edilen karların; %20’i banka tarafından gelir olarak kaydedilir. %80’lik bir dilimde fon sahiplerine paylaştırılır.

faizsiz kredi
faizsiz kredi

Finansman Desteği Yöntemi

İç piyasada faaliyet gösteren işletmelerin; ihtiyacı olan her türlü hammadde, yar mamul, mamul, gayrimenkul gibi ihtiyaçların gerek yurtiçinden ve gerekse yurtdışından tedarik edilmesi ve müşterinin bu hizmet karşılığında vadeli olarak borçlandırılması yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir