Örümcek İpeğinin Sırrı

16 Ara

Enteresan bir yapıya sahip örümcek ipeği yıllardır bilim dünyasını meşgul ediyor. Örümceklerin özel organik salgılarıyla ürettikleri iplikler üzerine yapılan çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Bir çok olağanüstü özelliğinin yanı sıra örümcek ipeğinin, dünyadaki diğer tüm materyallere oranla ısı iletkenliğinde de üstün nitelikli olduğu tespit edildi.

örümcek ipeği
örümcek ipeği

İletkenliğinde yatan esrarı kendine özgü moleküler yapı taşlarından kaynaklanan örümcek ipeği, sert, kristal parçalarla, kendini yenileyen dinamik ve elastik parçaların bileşiminden oluşuyor.

Doğanın Şifreleri Çözülüyor!

Dünyanın saygın bilim dergilerinden Advanced Material’da yayımlanan araştırmanın başında bulunan Mekanik Mühendisliği Profesörü Xinwei Wang, yaptığı bilimsel çalışmalarla,örümcek ipeğinin elmas ve gümüş haricindeki tüm materyallerden kat be kat daha iyi ısı ilettiğini kanıtladı. Örümcek ipeğinin bu özelliği, ısıyı dağıtma niteliği bulunan maddelerden üretilen bilgisayarlarda, ilk defa bir organik materyal kullanılabileceği düşüncesini de ortaya atarak teknoloji dünyasını heyecanlandırdı.

örümcek ağı
örümcek ağı

Dayanıklı, güçlü, hafif yeni malzeme arayışındaki araştırmacıların tüm gayretlerine rağmen şu ana kadar tüm bu özellikleri bir arada bulunduran bir malzeme üretilemedi. İstenilen tüm özelliklere sahip örümcek ipeği doğada bunu başarıyor. Yakın bir zamanda gerçekleşmesi beklenen yapay örümcek ipeği buluşunun endüstri ve tıpta devrim yaratması bekleniyor. Biyo bozunur ameliyat ipliğinden dayanıklı ve hafif eşyalara kadar her alanda kullanılması hayatın ritmini değiştirecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir