Plakası Çalınan Araçlara Yeni Plakalar Verilecek

23 Eki

Emniyet Genel Müdürlüğü, plakası çalınan araçlara rakam ve harf grubu farklı yeni plakalar verecek. Karayolları Trafik Yönemeliğince, plakaları çalınan araçlara yeni değişiklik getirildi. Getirilen değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Değişikliğe göre tescil plakasının biri veya ikisinin çalınmış olması ya da kaybolmuş olması halinde, aracın sahibinin yerleşim yeri ve kayıtlı olduğu adresin bulunduğu trafik tescil kuruluşu tarafından, Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenmiş olan rakam ve harf gruplarını sıra esasına göre yeni bir tescil numarası alarak verileceği belirtildi.

Plakaları tescil kaydından silinen araçlar ise, çalıntı tarihinden 10 yıl süreyle araç tescili bilgisayar sisteminde çalıntı ve plaka kaydıyla tutulacak. 10 yıl süre boyunca bulunamayan araçlara ise bilgisayar kayıtlarından düşüm işlemleri edilecek. Karayolları Trafik Yönetmeliğine eklenen ek maddede çalıntı plakaların bulunması hedefleniyor.Şehirlere ait plaka ve tüm güncel bilgileri plakalar.gen.tr sitesinden detaylı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir