Romatizma Çok Yüzlü Bir Hastalık

4 Haz

Romatizma dünya çapında en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Romatizmanın farklı hastalarda değişik belirtiler göstermesi bu hastalığın tek bir yüzü olmadığını kanıtlıyor. Uzmanlar farklı semptomlara ve diyagnozlara göre romatizma hastalığını dört ana gruba ayırıyorlar. Yapılan kan testleri analizleri neticesinde doğru teşhis elde edilebilyor ve buna göre uygun ilaç tedavileri uygulanıyor.

romatizma
romatizma

Uzmanlar Romatizmayı Dört Ana Gruba Ayırıyorlar

Romatizma hastalığı dört ana gruba ayrılıyor. İlk grup mekanizmada iltihaplanmalara sebep olan romatizma türü. İltihaplanma sadece kısmi olarak bazı eklemlerde değil bütün vücutta oluşabiliyor.

İkinci grup hareket kısıtlayan romatizma rahatsızlıkları olarak tanımlanıyor. Bu grupta eklem kıkırdakları hasar görüyor. En çok dizlerde ve kalçalarda bu şikayetlere rastlanıyor.

Üçüncü grup romatizmada ise hastalık lokal olarak beliriyor ve hareket mekanizmasında kronik ağrılara neden oluyor.

sağlık
sağlık

Dördüncü grup romatizmada ise metabolik rahatsızlıklar yer alıyor. Bu grupta hastalığa bağlı olarak kemik ve eklem metabolizmasında form değişiklikleri oluyor.

Farklı yüzleri olan romatizma hastalığına sadece yaşı ilerlemiş olanlarda değil, gençlerde ve hatta çocuklarda dahi rastlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir