Sağlıklı Yemek Pişirmek

22 Eki

Yemek yemek sadece karın doyurmak değildir. Kalp, diyabet, kanser, yüksek tansiyon gibi birçok hastalıktan kurtulmak ya da önlem almak yediklerimiz ile ilgilidir. Besinlerin değerlerini kaybetmemeleri için de pişirme yöntemleri konusu önem taşır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu elliden fazla besin öğesini dengeli bir şekilde almak için, pişirme yöntemlerine dikkat etmeli ve sağlıklı olanları seçmeliyiz.

sağlıklı yemek
sağlıklı yemek

Örneğin kızartmalar. Kızartması yapılan besinler kendi ağırlıklarının yarısı kadar yağ emerler. Bu oran oldukça yüksektir. Bunun için tavada kızartma yerine az yağda fırınlama yöntemini tercih edin. Bir kilo sebzeyi pişirmek için iki tatlı kaşığı yağ kullanın. En önemli öneri ise fritöz kullanmamanız. Kullanılmış yağ kanser oluşumunu tetikliyor.

yemek
yemek

Sağlıklı Haşlama

Bir yemeği buharda pişirmek vitaminlerden yüksek oranda faydalanmamızı sağlar. Bu yöntemle hem kolay sindirilebilir hem de damak tadına uygun yemekler pişirirken, yemeğin fazla ısıda kalmamasına da dikkat edin. Fazla pişirmek vitaminleri öldürür. Bu yüzden haşlamada soğuk su kullanmak yerine, kaynayan suya sebzeyi atmak ve çabuk pişmesini sağlamak daha sağlıklıdır. Ayrıca haşlama yaparken bol su kullanmayın, az su daha iyi sonuç verir. Böylece besinlerinin salınmasını engellersiniz. Sağlıklı yemek pişirmek o kadar da zor değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir