Bebek Odaları Nasıl Tasarlanmalı?

14 Eki

Bebeklerin kalacakları odaların düzenlenmesi hem onların hem de ebeveynlerin daha rahat etmesini sağlayacak biçimde olmalı. Bebeklere oda seçerken ve tasarlarken, doğup eve geldikten sonra hayatının büyük kısmını geçirecekleri bir ortam olduğu unutulmamalı.

bebek odsası
bebek odası

Bebek Odasında Neler Olmalı?

Bebeklerin sağlıklı gelişimine katkı sağlamak için bebek odasının aydınlık olmasına, güneş görmesine dikkat etmek gerekir. Ses yalıtımının da bebeği rahatsız etmeyecek düzeyde olması önemli. Çok fazla ses yalıtımı hem bebeğin sesini duymayı engeller hem de bebeği hep sessiz ortamda uyumaya alıştırır. Oda ebeveynlerin odasına mümkün olduğunca yakın olmalı. Halı seçerken toz tutmayan, anti bakteriyel ve makinada yıkanabilir halıları tercih etmek doğru olur.

bebek odası dekoru
bebek odası dekoru

Duvarlar yumuşak ve açık renklerde olmalı. Işığı az yansıtan renkleri tercih etmek bebeğin göz gelişimine olumlu katkı sunacaktır. Mobilyalar birbiriyle uyumlu olmalı. Komple takım almaktansa birbiriyle uyumlu ebeveynlerin kendi tasarımı mobilyalarla odayı döşemek kullanım rahatlığı sağlar. Ahşap karyolalar şık olduğu kadar sağlıklı olması sebebiyle en çok tercih edilen karyola çeşididir. Dekorasyon açısından da oldukça doğal görünen ahşap karyolalarda parmaklıklar arasının çok fazla mesafe olmaması ileride bebeğin parmaklarını kafasını sıkıştırmaması açısından önemli bir detay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir