Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 May

Kurban Bayramı’nın hemen sonrasında evine et girenleri farklı düşünceler sardı. Kurban kesmek, kurban eti tüketmek tabii ki çok iyi ve faydalı bir şeydir. Kırmızı et zaten bütünüyle faydalıdır. Fakat dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Bayramın ardından et tüketiminizi iyi ayarlayın. Azı karar, çoğu zarar mantığına uyun.

Gramaja Dikkat

Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Et Yerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla et yemek özellikle kalp, tansiyon, diyabet ve damar yolu rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Bundan ötürü yediğiniz etin miktarına iyi dikkat etmeniz gereklidir. Her gün kırmızı et yiyebilirsiniz ama bunun sınırını iyi koyun. Eğer yaşınız ve kilonuz müsaitse her gün tüketebilir ve 120 gram olarak programlayabilirsiniz. Ama bundan fazlasını kesinlikle yemeyin.

Etin gramajından sonra etin kendisi de çok önemlidir. Fazla yağ sizi çeşitli rahatsızlıklara götürür. Etin biçimine dikkat edin. Yağlı etlerden uzak durun. Kurban etinin yağı fazla tercih edilmeyen bir şeydir zaten ama seviyorsanız bile sağlığınızdan önemli değil. Kendinizi düşünün ve gramajı ayarlayın, yağdan uzak durun. Bunlara uyduğunuz sürece et yemenizde sakınca yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir