Fazla Süt içmek Öldürüyor mu?

8 Kas

Çocukluktan itibaren sürekli süt tüketimini öneren doktorlar ve bilim adamları, bilimsel araştırmaların artmasıyla ve yeni yapılan deneylere dayanarak fazla süt tüketiminin zarar verdiğini açıkladılar.  Harvard Üniversitesi’nden Dr. Mark Hyman aslında fazla sütün zararlı olduğunu ortaya koyan verilerin olduğunu açıkladı.

Zararı Ne kadar?

Sütün Fazlası Sağlığa Zarar
Sütün Fazlası Sağlığa Zarar

Ayrıca bilimsel çalışmalar ışığında oluşan bilgilere dayanarak bilim adamları fazla sütün hücre hasarına yol açtığını, bağışıklığı zayıflattığını ve erken yaşlanmaya zemin hazırladığını açıklıyorlar.

Sütteki laktozun zarar verebileceğini belirten uzmanlar, düşük laktoz düzeyinin ölüm riskinde azalmaya neden olduğunu söylüyorlar.

İçecek miyiz, İçmeyecek miyiz?

Süt İçmek
Süt İçmek

Cerrah paşa Tıp Fakültesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Ahmet Aydın ise süte nazaran süt ürünlerinin tüketimini önerdiğini açıkladı. Prof. Ahmet Aydın ayrıca kutu sütlerin teknolojileri gereği sütün gerçek faydasını kaybettiğini, mandıradan alınan açık sütün bile kaynatıldıktan sonra yararlı bakterileri kaybettiğini ve özelliğini yitirdiğini açıkladı.

Süt Ürünleri Tüketin

Süt Sağlığa zararlı mı yararlı mı ?
Süt Sağlığa zararlı mı yararlı mı ?

Yoğurt, peynir ve kefir gibi süt ürünlerinin çok daha faydalı olduğunu belirten Ahmet Aydın, süt ürünlerinin içindeki mayalanma nedeniyle yararlı bakterilerin çoğaldığını ve bunun insan vücuduna faydalı olduğunu kaydetti.

Bilim gelişirken doğru bildiklerimiz de değişebiliyor. Sütün sandığımız kadar faydalı olmadığını hatta fazlasının zararlara yol açabileceğini artık bilim adamları doğruluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir