Kışın Araba Nasıl Isıtılır?

11 Haz

Ülkemizin mevsim şartları gereği kış aylarında soğuk havalar ciddi oranda ortaya çıkabilmektedir. Bununla beraber sıcaklıkların düşük sayılarda seyretmesi durumunun yaşanması hali de belli başlı sorunları gündeme getirmektedir. Günün erken saatlerinde de arabaların soğuk hava nedeniyle çalışmaması hali de açığa çıkmaktadır. Kışın araba ısıtma hususunda da kişilerin belli başlı yöntemleri ele almaları da gerekmektedir. Arabaları bu süre zarfında çalıştıracak olan kişilerin soğuktan ötürü motorun faaliyet göstermemesi durumuyla karşı karşıya kalmaları da görülmektedir. Bu yöndeki arızaların önüne geçmek için farklı yollar izlenebilecek yöndedir. Bu sayede de araçların anlık olarak çalıştırılması durumunda da gereken detaylar izlenebilecek türde de bir durum görülecektir.

Kışın Araba Nasıl Isıtılır

Kışın Araç Çalışmaması Sorunu Yaşamak İstemeyenleri Yapacakları

Kışın araçların çalışmaması hususunda soğuk havalar etkilidir. Kışın araç çalışmaması sorunu halinde de ilk izlenecek yol 10 dakikalık aralıklarla aracın çalıştırılmaya dair denemelere tabi tutulmasıdır. Aynı zamanda da akşamdan araçların tamamının ya da sadece kaput bölgesinin örtüyle örtülmesi de önemli bir durumdur. Aracın radyatörünün önüne herhangi bir ısı yalıtımı sağlayacak maddenin konulması da bu yönde etki yaratacaktır. Motorların soğumasında kullanılan suyun içerisine antifiriz dahil edilmesi de gerekmektedir. Aynı zamanda da kış şartlarına uygun olan motor yağlarının tercih edilmesi de önemlidir. Motorun üzerine sıcak su dökmek de asla gerçekleştirilmemesi gereken bir uygulama olmalıdır.

Soğuk Havada Dizel Araçları Çalıştırmak

Soğuk havalarda dizel odaklı araçları çalıştırmak daha da zorlu olarak ifade edilmektedir. Dizel araç çalıştırma hususunda farklı adımların izlenmesi gerekiyor. Soğuk havada dizel araç çalıştırmak için aşamalı bir biçimde hareket etmek gerekmektedir. Dizel yakıtın yanması bujiler doğrultusunda gerçekleştiğinden ötürü bekleme süresini geniş tutmak önemlidir. Buji ışığının sönmesiyle beraber kontağın çevrilmesiyle beraber aracın çalışması durumu sağlanmaktadır. Kısa bir süre boyunca aracın rölantide bırakılması gerekmektedir. Aracın soğuk hava nedeniyle çalışmaması halinin yaşanması durumunda bu yönde bir yol izlenecektir. Böylelikle dizel araçların kısa bir süre içerisinde çalışmaya başlaması durumu da görülecek sonuçlar arasında başı çekecektir.

Soğuk Havada Benzinli Araç Çalıştırmak

Benzinli araçlar, soğuk havalarda dizel araçlara göre daha kolay bir çalışma evresini gündeme getirebilecek düzeyde yer alıyor. Soğuk havada benzinli araç çalıştırmak anlık olarak gerçekleşecek bir eylem olarak kendini gösteriyor. Kıvılcım sistemiyle gündeme gelen bu sistem sayesinde beklemek de gerekmiyor. Ancak çalıştıktan sonra 1-2 dakika beklemek de motor için önem teşkil eden bir durum olarak adından söz ettiriyor.

Soğuk Havada LPG’li Araç Çalıştırmak

LPG içeren araçlar içerisinde NTC sensörü yer alıyor. Bu sensörün doğru bir biçimde çalışması halinde soğuk havada LPG’li araç çalıştırmak gibi bir sorun kendini göstermiyor. Ancak bu araçların da çalışma esnasında benzin odaklı hareket edilmesi vurgulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir