Leyla İle Mecnun Başkaydı

2 Oca

Geçtiğimiz yıllarda TRT1’de yayınlanan bir diziydi Leyla İle Mecnun. İlk gösterim tarihi 9 Şubat 2011 tarihindeydi. Önceleri herkese bir garip geldi. Zaman geçtikçe dizinin bir hayran kitlesi oluştu. Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı dizi absürd komedi, durum komedisi ve bilim kurguyu bir arata getirmişti sanki.

Saçmalıklardan çıkan komedi diyebileceğimiz bu türe yabancı olanlar bile hoşlanmaya başladılar. 3 sezon gösterilen dizi 17 Haziran 2013’de yayınlanan 103. bölümüyle final yapamadan sona erdi. Pek çok kişi sonlanması yolunda görüş bildirdi ama olmadı. Gezi olaylarını desteklediği için TRT tarafından yayından kaldırıldığı öne sürüldü. Leyla ile Mecnun sette olan kavgalarıyla da hatırlanan bir dizi oldu.

Bilim Kurgu Bile Sayılabilirdi

Kendi halinde mahalle delikanlısı Mecnun’un rüyasında gördüğü ak sakallı dedesi gelip onun evine yerleşti. Uyandığı zaman gördüğü akvaryumundaki Japon balığı İsmail Abi olarak hayatına girdi. Bu yüzden İsmail Abi hep canlı renklerde ceketlerle dolaştı. Mecnun’a göre kahvaltı sofrasındaki tuzluk Erdal Bakkal olarak biçimlendi, karısı Nurten ise biberlikti aslında.

O yüzden Nurten’in ruju bile siyahtı. Bütün bunlar özellikle gençler tarafından sevildi, çılgın yaratıcılıklar sevimli hikayelere dönüştü. Behzat Ç. İle beraber dizilerin birbirine konuk olduğu ilk dizi oldu. Leyla ile Mecnun başkaydı, bu yüzden bir çok ödül aldı. Değişik ve kaliteli komedilerin de yapılabileceğini gösterdi ama sonunu getiremedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir