Mavi Orkide Bakımı

14 Tem

Zarafeti ile dikkatleri üzerine çeken orkideler asil çiçekler olması ile de biliniyor. Uzun süre çiçeğini üzerinde muhafaza eden bu özel çiçekler farklı renk seçenekleri ile çiçekçilerinde aranjmanlarında en sık yer verdiği seçimlerdir. Orkideler oldukça fazla türe sahip olmasının yanı sıra her geçen zamanda bu türlere bir yenisi de ekleniyor. Evlerimizde bakabildiğimiz orkideler ise sera ortamlarında özel olarak yetiştirilen türdür.

Mavi orkide saksı çiçeği nadir olması sebebi ile en beğenilenler arasında yer alsa da aslında mavi renkli orkide de yoktur. Seralarda özel olarak renk yürütülmesi ile oluşturulan orkide aslında mavi değil beyaz renklidir. Yani mavi renkli diye edindiğiniz ya da hediye ettiğiniz orkide bir daha ki çiçek açma döneminde beyaz renk ile kendini gösterecektir. Bu sebep ile de mavi renkli orkide çiçeğinin bakımı da diğer evlerde bakılmakta olan orkideler ile aynı bakım özelliğine sahiptir.

Orkide Bakım Detayları

Orkideler zor bakıma sahip olduğu düşünülen saksı çiçeklerdir. Aslında çiçeğin istediği su ve güneşi edinmesi ile yıllar boyu size eşlik edecek ve çiçeklerini de her çiçek açma döneminde size sunacaktır. Bu sebep ile sulamasına ve güneş isteğine önem vermeniz yeterlidir. Geçirgen topraklarda bakılmakta olan orkideler bu geçirgen toprak sebebi ile ara ara sulanma isteği hisseder. Aynı zamanda özellikle köklerinin güneşlenmesine de dikkat etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir