Orhan Pamuk Kimdir?

4 Ağu

1952 yılında doğan Orhan Pamuk, Nobel ödülü almış bir yazardır. Orhan Pamuk’un babası inşaat mühendisliği yaparken 1964 tarihinde Koş Topluluğunda genel müdür olarak çalışmaya başlar Ardından grup başkanı ve yönetim kurulu üyesi olurken 2001 yılında mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlar. Orhan Pamuk’un anne tarafı da Girit Valisi İbrahim Paşa’nın soyuna dayanmaktadır. Orhan Pamuk’un ailesinde padişahların isimlerini çocuklara koymak babaannesinin çok sevdiği bir durumdur. Babaannesinin Orhan Pamuk’a bu simi vermesinin nedeni, ismin gösterişsiz olması ve Orhan Pamuk’un da bu isim gibi alçakgönüllü olmasını istemesi olmaktadır.

Orhan Pamuk Edebiyatı

Orhan Pamuk 7 yaşlarından 22 yaşlarına kadar ressam olacağını düşünse de hiç anlamadığı bir şekilde yazarlık hayatına geçiş yapmıştır. İlk kez 1979 tarihinde ” Karanlık ve Işık” isimli romanı ile Milliyet Roman Yarışmasında birinci olmuştur. 1982 tarihinde ise bu romanı Cevdet Bey ve Oğulları olarak yayımlamıştır. Hatta bu kitap ile Roman Ödülüne layık görülmüştür. Orhan Pamuk romanlarını dış dünya ile bağlarını koparıp disiplinli bir şekilde kurallar çerçevesinde yazmaktadır. Romanları yazarken masasına bir kahve, küçük not alabileceği kağıtlar koyarak kendini motive ederken telefonunu da kapatmaktadır.

Orhan Pamuk Kimdir

Bir romana başlarken en çok zorlandığı ilk cümle olmaktadır. Çünkü ilk cümle bir roman için oldukça önemlidir. Bu yüzden bazı romanlarını sırf ilk cümle yüzünden ertelediği olmuştur. Postmodern romancılık başlığı altında incelediğimiz Orhan Pamuk, yenilikçi ve eleştirel romanları ile ünlenmiştir. 2002’de yayımladığı Kar adlı romanında siyasal İslam’ı eleştirmiştir. Bu roman tam olarak 48 dile çevrilmekle beraber Almanlar tarafından 56. Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. 2006 yılında ise Nobel Edebiyat ödülüne layık görülen kitapla Orhan Pamuk’un bütün eserleri liste başlarına çıkmıştır. Orhan Pamuk bu sayede Türkiye’de Nobel alan ilk ve tek Türk yazar olmuştur.

Orhan Pamuk’un Eserleri

Orhan Pamuk’un ilk eseri olan ”Cevdet Bey ve Oğulları” ilk başlarda yayıncı bulamadığı için gazeteye ”Sahibinden Satılık Roman” olarak ilan verilmiştir.  Orhan pamuk romanlarının yanında anı, senaryo, öykü ve denemeler türünde de eserler yazmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir