Özgül Fobiler Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

10 Nis

Basit fobi olarak da bilinen özgül fobiler bir durum ve ya nesneye karşı duyulan aşırı ve mantıksız korkudur. Kişiler bu gibi durumlar ile karşılaştığında istem dışı abartılı tepki verirler. Birey verdiği bu tepkinin farkında olduğundan bir daha bu gibi durumlara maruz kalmamak için “kaçınma” eylemini gösterir. Fobisi bulunduğu nesnenin yanında onu hatırlatacak herhangi bir görüntü, ses ve hayali bile korkusunu tetikleyebildiğinden bu gibi olası durumlardan kaçınmaya çalışırken bireyin yaşam kalitesini istemeden de olsa da düşürür.

fobi
fobi

Çok farklı nesneler ile ilgili özgül fobiler oluşmuş olabilir. Kapalı alan, yükseklik, şimşek, karanlık, kan korkusu gibi. Birey uyaranlar ile karşılaştığında terleme, çarpıntı, hızlı soluk alıp verme, ateş basması,  ölüm korkusu gibi tepkiler verir.

sosyal fobi
sosyal fobi

Özgül Fobilerden Kurtulmak Mümkün

Özgül fobilerin tedavisi mümkündür ve bu tedavilerin sonuçlarının büyük çoğunluğu başarılıdır. Bu tedavinin başarılı geçmesi için hastanın ve yakınlarının bu hastalığı hafife almamaları gerekir. Tedavi edilmediği zaman yaşam kalitesini düşüren ve hayatta zorluk çıkaran bu fobilerden doktorunuza başvurarak kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir