Paslanmaz Sac Özellikleri

11 May

Paslanmaz saclar kullanım alanları ve koşullarına göre çeşitlilik gösterirler. Ancak, nerede kullanılırsa kullanılsın paslanmaz sacların olmazsa olmaz bazı özellikleri vardır.

Her paslanmaz sac muhakkak içerisinde %10,5 oranla krom elementi içermelidir. Krom sacı paslanmaz hale getiren en önemli bileşenlerden biridir.

Bir demir ve karbon alaşımı olan paslanmaz saclar, içerdiği krom ve diğer bileşenlerin oranlarına göre çeşitlilik gösterir.

Paslanmaz Sac Rulo
Paslanmaz Sac Rulo

Kullanım Alanları

Paslanmaz saclar hemen hemen her sanayide kullanılan malzemelerdir. Beyaz eşya sektörü, havacılık sektörü, inşaat ve dekorasyon sektörü gibi daha birçok alanda işlem gören paslanmaz saclar bu sektördeki kullanım özelliklerine göre değişkenlik gösterirler.

Genellikle ürünün tasarımcıları yani mühendisler tarafından seçimi yapılan paslanmaz sacların kalitesi oldukça önemli bir rol oynar.

Tasarlanan ürünün yapım aşamasında bir problem yaşanmaması ve daha sonra uzun ömürlü kullanım imkanı sağlanması açısından dayanıklılık, kararma direnci ve sıcaklığa karşı olan oksidasyon direnci özelliklerine dikkat edilmelidir.

Oksidasyon bir kimyasal tepkime yani oksitlenmedir. Ortamda yeterli oksijen bulunmadığında oksitlenme meydana gelir. Oksijen sıcaklıkta azalır. Bu nedenle kaliteli paslanmaz sacların sıcaklığa karşı oksidasyon direnci oldukça yüksek olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir