Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

30 Eki

Patatesin her halini hepimiz çok severiz. Her evin sofrasında çeşit çeşit sunulan patatesin son dönemde oldukça hızlı kilo verdirdiği söyleniyor. Peki bu patates diyetinin içeriği nedir ve nasıl yapılır? Söylenenler doğru mu? Zararları nelerdir? Gelin hep beraber öğrenelim.

Patates Diyeti Nedir?

Patates diyeti, tamamen haşlanmış patates yemeği ile yapılan bir diyet türüdür. Hem tok tutması hem de içeriği sayesinde 3 günde 6 kiloya kadar kilo verdirdiği söylenmektedir. Patatesin içeriğinde bulunan glisemik indeksinin yüksek olmasından ötürü bu diyeti mümkünse doktorunuza danışmadan yapmamanızı öneririz. Patates lif konusunda zengin bir besin olmasıyla bilinir ve bunun sayesinde kişiyi uzun süre tok tutar. Ortalama 100 gramlık bir patatesin içerisinde 94 kalori bulunur dolayısıyla kalorisi az bir besindir. Bu özelliği sayesinde kısa zamanda çok fazla kilo vermesi ile ünlenen bir diyet haline gelmiştir. 

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her market ve manavda satılan bu besin hem kolay bulunmadı ile hem de kolay bir pişirimi olması ile diğer diyetlere nazaran daha çok kabul görüyor. Bu diyetin toplam yapma süresi en fazla 3 gün olmalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları yaşamanız muhtemeldir. Patates diyetinin gün gün uygulanması şöyledir;

  • 1. Gün : kahvaltıda 1 adet haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt bulunur. 

               Öğlen yemeği 1 adet haşlanmış patates ve 4 yemek kaşığı yoğurt.

               Akşam yemeğinde 8 yemek kaşığı yoğurt bulunuyor.

  • 2. Gün : kahvaltıda 4 yemek kaşığı yoğurt.

               Öğlen yemeğinde 1 adet haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt.

               Akşam yemeğinde 1 adet haşlanmış patates ve 8 yemek kaşığı yoğurt bulunuyor.

  • 3. Gün : kahvaltıda 1 adet haşlanmış patates.

               Öğlen yemeği 1 adet haşlanmış patates ve 3 yemek kaşığı yoğurt.

               Akşam yemeği 4 yemek kaşığı yoğurt.

 Bu diyeti uyguladığınız süre boyunca bol bol su tüketmeyi aksatmamalısınız. Bunun yanında şekersiz olması koşulu ile yeşil veya siyah çay içebilirsiniz.

Patates Diyeti Zararlı Mı?

Patates diyeti ne kadar hoş gelse de göze yanlış uygulandığında veya fazla uygulandığında zararlı olabilmektedir. Çok az kalori sağlamasından ötürü vücudun alması gereken kalori oranını verememektesiniz. Bu yüzden dikkatli ve düzenli yapmak en doğrusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir