Ping Pong Topu Masası

7 Oca

Masa tenisi, günümüzde önemli bir spor dalı haline geldi. Yurtdışında ve yurtiçinde sevenlerinin çok olmasının yanı sıra, federasyonları bile var. Yurtdışında ve yurtiçinde önemli turnuvaları düzenlenen masa tenisi sporu, genç insanların da güzel vakit geçirmelerini ve sosyalleşmelerini sağlıyor. Bu sporun önemli araçlarından bir tanesi de masa tenisi masası, bir diğer adı ile ping pong masasıdır.

Bu sporda diğer sporlarda olduğu gibi uzmanlaşmak için; karşılıklı uzun maçların ve alıştırmaların yapılması gerekiyor. Aslında kolay gibi görünse de bir hayli zor bir spordur diyebiliriz. Aklın ve kondisyonun aynı anda kullanıldığı nadir sporlardan bir tanesidir.

Masa Tenisi Masası Özellikleri

Bu spor dalında; ping pong topu, raket ve masa bulunur. Masa tenisi masası genel olarak, 9 ya da 5 ayaklı dikdörtgen platformdan oluşur. Genel olarak kırmızı ya da yeşil renkte olurlar.

Uzunluğu genel olarak, 2.74 mt.dir. eni uluslar arası standartlarda, 1.525 cm.dir. Yüksekliği yine aynı şekilde, 76 cm.dir. Bu standartların belirlenmesi zaman içinde ve tecrübe ile oluştu diyebiliriz.

Standart bir masada, tenis topu 30 cm yükseklikten bırakılır ve tenis topunun en az 23 cm sıçraması sağlanır.

Bu sporda kullanılan masaların renkleri koyu olmak zorundadır. Bunun sebebi, topun sektiği yerlerin net bir şekilde görülmesinin sağlanmasıdır. Masanın yan tarafından bulunan çizgilerin 2 cm ölçüsüne göre ayarlanması gerekir. Masayı tam ortadan ikiye ayıran bir file mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir