Soğuk İş Takım Çelikleri

15 Şub

Takım çelikleri soğuk ve sıcak olmak üzere farklı türlerde üretilmektedir. Soğuk iş takım çelikleri daha geniş bir kullanım alanı olan ürünlerdir. Daha çok 200 dereceden daha düşük sıcaklıkta bulunan iş parçalarında, talaşlı ya da talaşsız olarak uygulanacak şekil verme işlemlerinde  tercih edilir. Bu işlemleri kesme, bükme, form verme olarak söyleyebiliriz. Karbon miktarının %0.30 ile % 2.5 arasında olan alaşım elementi karbür oluşturucu özelliği olan krom, molibden, krom ve volframla birlikte nikel ve mangan bulunduran takım çelikleridir.

Soğuk İş Takım Çelikleri Neden Kullanılır?

Düşük alaşıma sahip olan soğuk iş takım çeliklerinde alaşım elementi %5 oranındadır. Ancak yüksek alaşımlı soğuk iş takımlarında %30’a kadar çıkmaktadır. Bu ürünlerle kesme, delme, form verme ve bükme kalıplarında soğuk ekstrüzyon, haddeleme ve plastik sektörlerinde kullanılır. Bu işlemler yapılırken yüksek mekanik kuvvetlerle birlikte temas söz konusudur. Bu yüzden aşınma direnci yüksek olmalıdır.

Bu ürünler yüksek aşınmalara karşı dayanıklıdır. Ayrıca yüksek tokluk ve basma dayanımı söz konusudur. Yüksek sertlik ve sertleşebilirlik özelliği vardır. Bununla birlikte tercih edilmesini iyi işlenebilir olmasına da borçludur. Isıl işlemi sırasında boyut anlamında kararlılığa sahiptir. Bu ürün çok farklı özellikler için tercih edilebilir.

Soğuk İş Takım Çelikleri Siparişi

Soğuk iş takım çelikleri özellikleri sürekli artan ürünlerdir. Bunun için sürekli yeni araştırmalar ve çalışmalar hayata geçirilmektedir. Farklı alaşım maddeleri de eklenerek özellikleri güçlendirilmektedir. Sizler de farklı ihtiyaçlarınızı yansıtacak bir soğuk iş takım çeliği satın alabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlara göre alaşım miktarı ve dayanıklılığa sahip bir ürün tercih edebilirsiniz.  İstediğiniz özelliklere sahip bir soğuk iş takımını hemen https://www.ekoldemir.com/soguk-is-takim-celikleri adresinden bulabilir ve imalat süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir