Toksinlerden Kurtulmak İçin 4 Detox Çayı

13 Şub

Vücudumuzda biriken toksinler ciltte sivilce, bedende yorgunluk, uyku hali gibi etkilere neden olur. Kişinin enerjisini düşüren toksinlerden arınmak için uygulanan yöntemlere detoks denir. Düzenli bir şekilde ve belli aralıklarla uygulanan detoks vücudu zararlı toksinlerden korur. Aktarlardan bulabileceğiniz malzemelerle evde kolayca hazırlayacağınız detoks çayları toksinlerden arınmanızı sağlayacak.

yeşil çay
yeşil çay

1)Karahindibalı Detoks Çayı

Hazırlanışı: 1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı karahindiba yaprağı, 1 yemek kaşığı yeşil çay, 1 limon suyu ve 2 çubuk tarçın atılarak 2-3 dakika kaynatılır. Daha sonra süzülerek bir kaba boşaltılır. Ilık ya da soğuk olarak gün içinde tüketilir.

2)Yeşil Çay Detoksu

Hazırlanışı: 1 litre suyun içerisine 2 poşet yaseminli yeşil çay, 1 yemek kaşığı ıhlamur, 1 adet yeşil elma, 3-4 adet karanfil, 1 adet çubuk tarçın atılarak kaynatılır. Daha sonra süzülerek ayrı bir kaba alınır. Bu karışım 2 güne bölünerek tüketilmeli ve 2 gün içinde bitirilmelidir.

3)Soğuk Detoks Çayı

Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil, 1 limonun suyu, 200 ml suyun içerisine atılır, kaynatılır ve soğumaya bırakılır.  1 tutam maydanoz, 1 tutam dereotu, 1 avuç ıspanak, 1 tutam kereviz yaprağı blender yardımıyla doğranır ve karıştırılır. Daha önce kaynatıp soğumaya bıraktığımız karışımla bu karışım karıştırılarak, tüketilir.

lavanta çayı
lavanta çayı

4)Ödem Atıcı Detoks Çayı

Hazırlanışı: 1 çay kaşığı biberiye, 2 çay kaşığı funda yaprağı, 1 çay kaşığı ısırgan, 10-15 adet kuru kiraz kapı, önceden kaynatılmış 300 ml. suyun içerisine atılır ve 5 dakika demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra tüketilir.

Detoks çayları tüketirken 1 ya da 2 haftalık kürler olduğu unutulmamalıdır. 2 haftadan fazla uygulanan bu çaylar vücutta istenmeyen etkilere neden olabilir. Detoks çayları düzenli tüketildiğinde ödem ve toksin atıcıdırlar. Hamile ve emziren kadınlara, tansiyon hastalarına ve çocuklara uygulanmamalı, herhangi bir hastalığı olanlarında uygulamadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir