Ürdün’de Osmanlı’dan Kalma 180 Yıllık Tarihi Yapı: İskandarani

25 Ağu

İskandarani Ürdün’ün başkenti olarak bildiğimiz Amman yakınlarında bulunan tarihi bir yapıdır. Bu yapının en önemli özelliğinden biri ise bizleri direkt olarak geçmişe yolculuk yaptırması diyebiliriz. İskandarani Salt kentinde yer alan oldukça önemli olarak ifade edeceğimiz bir yapı olarak bilinir.

Eğer sizlerin de yolu Ürdün’e doğru düşerse mutlaka es geçmemeniz gereken en önemli yerlerden biri olacağını söylemeliyiz. Çünkü bu tarihi yapıyı bu denli önemli hale dönüştürmesindeki en temel etkenlerden biri ise Osmanlı’dan kalma tam 180 yıllık bir geçmişe sahip olmasıdır. Doğal olarak tarihi yapıya baktığımız zaman çok kolay bir şekilde Osmanlı izlerini görmemiz mümkün oluyor.

Osmanlı’yı simgeleyen çizgilerde olması da yapının daha da anlamlı bir hale gelmesine zemin hazırlamaya neden oluyor. Yapınbın bir diğer güzel yanlarından biri ise şekli konusunda hiçbir şekilde ödün vermemiş olması diyebiliriz. Hala daha aynı şekli ile kalarak günümüze kadar ulaşma başarısına sahip bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkar.

Ürdün Salt Kentinde İskandarani Tarihi Yapı

Ürdün salt kentine geldiğimiz zaman asla şeklini bozmamış olan bu tarihi yapıyı kolayca fark edebilmeniz mümkündür. Salt kentinde yer alan bu yapının aynı zamanda Osmanlı döneminin en önemli ve anlam içeren bir simgesi olduğunu da söylememiz gerekir. İnşasının ise tam olarak 180 yıl öncesine kadar uzanmış olduğunu söyleyebiliriz. Yerli ve aynı zamanda da yabancı turistler tarafından öçok fazla merak edilerek ziyaret edilen yerlerden biri olma özelliğine sahiptir. Yerli ve yabancı turist çeken ve ziyaret edilerek yakından görülmeye başlanan bu yerin oldukça önemli olduğunun altını çizmemiz gerekir.

İskandarani ile çok net bir şekilde Osmanlı döneminin izlerine kolayca ulaşabilme şansına sahip oluyoruz. Özellikle bu tür ucu Osmanlı zamanına dokunan yapıların çağımızda daha da fazla önemli hale gelmeye başlamış olduğunu söylememiz gerekir. İskandarani özellikleri içerisinde ise gelen ziyaretçilerin de çok rahat bir şekilde kullanabilmelerini sağlayacakları kafe bölümünün de yer almış olması denebilir. Böylelikle yapıyı görmek için geldiğiniz zaman isterseniz de hemen iç kısmında yer alan kafesini kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz.

Salt için Ürdün Kralığının en önemli olarak ifade edebileceğimiz dördüncü kenti olduğunu söylememiz gerekir. Özellikle bbu kentin Osmanlı simgelerini barındıran tarihi yapısına sahip olmasıyla daha fazla bir öneme ulaşma başarısına sahip olmuştur.

İskandarani Tarihi Yapı Nerede?

Osmanlı dönemini kapsayan önemli bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkan İskandaranin nerede olduğunu öğrenmek isteyenler olabilir. Tarihi yapının Ürdün bölgesinde yer aldığını ve oraya doğru rotanızı çizerseniz yakından görme şansına sahip olacağınızı söyleyebiliriz. İskandarani tarihi inceleme altına aldığımız zaman ise Büyük İskender zamanında olduğunu söyleyebiliriz. Büyük İskender döneminde kent ele geçirilme başarısına sahip olmuştur.

Salt’ın en önemli simgelerinden biri olan İskandaranin Yunan padişahı tarafından bir tapınak olarak da inşa etme düşüncesi içerisinde olduğunu söylememiz mümkündür. Daha sonrasında ise yapının Türk mirasçıları tarafından olması gereken şeklinde bir inşası yapılarak ziyarete uygun hale getirilmiştir. Sadece bununla sınırlı kalınmadan tarihi yapının içerisinde ise bir adet kafe restore edilmiştir. İçerisinde kafe detayının yer verilmiş olması da doğal olarak buraya gelen ziyaretçilerin bu durumdan fazlası ile memnun şekilde kalmaya başlamasına neden olmuştur.

İskandarani ile ilgili olarak söyleyebileceğimiz en önemli unsur, kent haline bırakılmış olmasıydı. Fakat daha sonrasında İskandarani tarihi yapı ile ilgili olarak yenilikj çalışmasına başvurularak kullanıma uygun olması sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir