Aft Neden Çıkar?

19 Oca

Aft genel olarak oral mukoza bölgesinde meydana gelen yaralardır. Damak ve diş eti gibi bölgelerde de görülebilen aftlar oldukça ağrı verici bir süreç yaşamanıza yol açabilir.

aft tedavisi
aft tedavisi

Tuzlu, baharatlı, asitli, alkollü yiyecek ve içecekleri aşırı derecede tüketiyorsanız aft oluşumunu tetiklemiş olursunuz. Aft oluşumlarının sıklığı ise kişilere göre değişmektedir. Bazı kişilerde senede birkaç defa aft oluşabilirken, bazılarında 1 ay içerisinde 2 ya da 3 defa aft ortaya çıkabilir.

Aft Tedavisi Nedir?

Aft oluşumunun tam olarak sebebi bilinmediğinden dolayı kesin bir tedavisi de yoktur. İlaçlar genel olarak hastaların şikayetlerini hafifletmeye yönelik ilaçlardır.

Olası sebepler arasında ise genetik problemler, lokal travmalar, B12 vitamini eksikliği, kabuklu yiyecekler, tütün mamülleri tüketimi, stres gibi sebepler bulunmaktadır.

aft nedir
aft nedir

İlaç tedavisi alarak şikayetlerinizi hafifletmeye çalışırken, aft problemini tekrar yaşamamak için yediklerinize ve içtiklerinize mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca ağız sağlığınıza da gerekli özeni göstermeniz gerekiyor. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamalı ve ağzınızda yiyecek kalıntısı kalmamasına özen göstermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir