Bilgi Ve İletişim Teknolojileri

12 Haz

Zaman, durmak bilmeden akıyor, yıllar geçiyor ve her an her yerde birçok farklı değişimler yaşıyoruz. Şüphesiz ki bu değişimlerin başında teknoloji geliyor. 21. yüzyılın son yıllarında yaşanan tüm teknolojik, bilgi ve iletişim alanındaki gelişmeler de bunu kanıtlar durumdadır. Bilgi ve iletişim alanı, insanın hayatında ticaret ve sosyal etkileşim gibi iki temel unsur konusunda büyük değişimlere gitmiş, yenilikler hızla ilerlemiş gelişen teknoloji insan hayatında büyük önem arz etmeye başlamıştır. Özellikle eğitim alanında teknolojinin getirdiği yenilikler, eğitim ve öğretimi daha etkin hale getirmiştir.

bilgi iletişim
bilgi iletişim

Olumlu Yönleri Nelerdir?

Geçmiş yıllara bakıldığında eğitim alanında büyük zorluklar yaşandığını, bilgi eksikliğini ve kirliliğini, dünyada yaşanan gelişmelerin dışında eğitimimizin bu gelişmelerin dışında kalması toplumumuzu olumsuz yönde etkilemiş ve eğitim öğretimin zorlu bir süreçten geçmesine yol açmıştır. Artık günümüzde bilgi ve iletişimin getirdiği gelişmeler ise bu zorlukları ortadan kaldırmaktadır. Eğitim alanındaki materyallerin kullanım kolaylıkları, gelişen tasarımlar, görsel etkinlikler ve öğrenimi hızlandırmadaki etkisi ile eğitime katkılar sağlamıştır.

Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasında bir bağ sağlamış, ekonomik gelişmeler için bir temel hazırlamış, ülkelerin büyümesi ve gelişmesi için dayanak noktası olmuştur. Bilgi teknolojisinin temel kavramlarını öğrenmek, bilgisayar ve programları hayatımızın bir parçası yapmak, yazılım dünyasını keşfedip yeniliklerden haberdar olmak ve bunların hayatımıza nasıl yön verdiğini bilip bu yeniliklere uyum sağlamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir