Demir Eksikliği Neden Olur?

27 May

Dünya genelinde en sık görülen rahatsızlıklardan biri demir eksikliği anemisidir. Özellikle kadınlarda meydana gelen bu sorun tedavi edilmediği müddetçe kalp yetmezliğinin meydana gelmesine bile neden olabiliyor. Böylesine ciddi bir rahatsızlık olması nedeniyle demir eksikliği belirtileri fark ettiğiniz an bir hekime danışmalı ve bir an önce tedaviye başlanmasını sağlamalısınız.

demir eksikliği
demir eksikliği

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri

Demir eksikliği anemisi görülen kişinin cildi soluk bir renge sahiptir. Hemoglobin cilde pembe rengi veren etkenken, azalması durumunda solgunluk belirgin hale gelir. Bununla birlikte dudak köşelerinde de çatlaklar oluşur. Bunlar hafife alınmaması gereken belirtilerdir.

demir eksikliği
demir eksikliği

Demir eksikliği belirtileri içerisinde sıklıkla oluşan bir durum da saç dökülmesi. Saçlarınızın daha fazla dökülmeye başladıysa ve bunun yanı sıra tırnaklarınızda zayıflama, çizgileme ve düzleşmeler meydana geliyorsa, demir eksikliği anemisi olabilirsiniz. Vücutta kan oranı azalmaya başladığında halsizlik de beraberinde geliyor. Bu nedenle demir eksikliği anemisi bulunan kişilerde ani ayağa kalkışlarda baş dönmesi, göz kararması, bayılma gibi durumlar meydana gelir.

demir eksikliği
demir eksikliği

Kendinizi sebepsiz yere gergin hissediyor, sinirinizi boşaltacak bir etken arıyorsanız bu da demir eksikliği anemisine bağlı sorunlardan biridir. Sürekli yorgunluk hali, nedensiz bacak ağrıları ve kalp çarpıntıları şikâyetiniz bulunuyorsa demir eksikliği anemisine karşı hemen bir uzmanla görüşmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir