Ebeveynlerle Uyuyan Çocuklar Sağlıklı mı?

10 Haz

Doğduğumuz andan itibaren sağlıklı bir şekilde uyumaya başlayana kadar önce bir adaptasyon sürecinden geçmeliyiz. Bebeğin bütün gece uyku çekmesi neredeyse imkânsızdır ve genelde tekrarlanan şey ağlamaya eşlik eden sık sık uyanışlardır. Bu, sıklıkla çocuğunu iyi bir uykuya daldırmak için ne yapacaklarını bilemeyen umutsuz ebeveynlerle sonuçlanır. Peki, bu durumda ebeveynler bebekleri ile uyumalı mı?

çocukla uyumak
çocukla uyumak

Çocuklar Ebeveynlerle Yatmalı mıdır?

Aşırı dikkat ve ilgiden yoksun bırakılan çocukların okul ve sosyal başarısızlık, zihinsel sorunlara ve kronik hastalıklara daha yatkın olduklarını keşfedildi. Ancak, birçok aile, bağlanmanın günde 24 saat olacağını düşünecek kadar ileri gidebiliyor. Her aile içgüdüsünün söylediği şeyleri yapmak zorundadır, ancak her zaman çocukları az ya da çok güvende hissettirmek, benlik saygısı veya duygusal olarak gelişimi için tek bir yöntem olmadığını gözler önüne sürüyor.

Çocuğun tüm isteklerine yer vermek, onun benlik saygısına zarar verebilir ve her şeyden önce, gelecekte yaşayacağı hayal kırıklıklarına karşı hoşgörüsüz olabilir. İhtiyaçlarını tamamen ihmal etmek bir çocuğu yetiştirmenin en iyi yolu değildir; bize bağlıdır ve şefkatimize ihtiyaç duyacaktır.

uyumak
uyumak

Ne aşırı ne de fazlası tamamen sağlıklıdır. Her şey ılımlılıkla ve bilim görmezden gelinmeden yapılmalıdır. Çocuğunuzla birlikte keyif almak için uyumayı tercih edebilirsiniz, ancak ömür boyu diğerlerinden daha hazırlıklı olacağını düşünmeyin. Öte yandan, bir bebeğin aşırı ağlaması, stres hormonlarına yüksek maruz kalma nedeniyle beynine zararlı olabilir. Kendi odalarında uyumalarını öğretmek için doğru zamanlamanın onların zihinsel sağlığı için ve uzun vadede ailenin geri kalanı için çok yararlı olabileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir