Endemik Bitki Nedir?

1 Tem

Endemik kelimesi günlük hatta sık sık duymasak da kulağımıza bir yerlerden takılmıştır. Endemik bitki, endemik tür diye konuşuruz bazen. Peki, nedir bu endemik ve endemik bitki. Pek çoğumuz mutlaka birkaç bir şey biliyordur fakat gerçekten nedir bu endemik bitkiler?

Endemik kelimesi Latince ‘’endemos’’ kelimesinden dilimizde geçmiştir ve Latince de ‘’yerli’’ manasına gelir. Manasından da anlaşılabileceği gibi endemik bitkiler, bölgenin; ekolojik, iklimsel vb. etkenlerden dolayı dünya üzerinde sadece belirli bölgelerde yaşarlar ve bu sayede endemik sıfatını almış olurlar.

endemik bitki nedir
endemik bitki nedir

Türkiye ve Endemik Bitkiler

Ülkemiz endemik türler bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizde yaklaşık 9 bin çeşit bitki türü yetişmektedir ve bu bitki türlerinin 3 bini endemik türdür, yani bu bitkiler sadece ülkemizde yetişmektedir. Bu rakamlar normalmiş gibi gelebilir ancak topraklarında 12 bin çeşit bitkinin 2750 si ancak endemik olan bütün Avrupa kıtasını göz önünde bulundurunca ülkemiz bitki örtüsünün ne kadar zengin olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Ülkemizin kapı komşusu, Avrupa’nın en çok endemik bitki türüne sahip ülkesi, Yunanistan bile sadece 800 endemik tür ile bu unvana sahip olmuştur. Ülkemizde ise en çok endemik türe sahip Antalya 578 keşfedilmiş endemik bitki türüyle Yunanistan’a oldukça yakındır. Türkiye’nin bu bitki zenginliğine sahip olmasının en çok üzerinde durulan sebepleri arasında üç kıta arasında doğal bir köprü olması, çeşitli coğrafi özellikleri ve coğrafi farklılığın getirdiği iklim çeşitliliği ve buzul çağında Anadolu’muzun bitkiler için adeta bir sığınak olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir