Tasarruf üzerine 5 İpucu

30 Haz

Para biriktirmek ve tasarruf etmek adına pek çok şey okudunuz belki, ama dünyanın ünlü yazarları; Nevin Adams, Pauline Wallin, Ric Edelman, Lynnette Khalfani, Suze Orman tavsiyelerine göz atmak istemez misiniz?

finans
finans

1- Hayalinizi Gösteren Bir Resim Hep Karşınızda Olsun

The Truth About Money kitabının yazarı Edelman’a göre; ister bir ev, emeklilik veya yeni bir araba için tasarruf edin, istediğiniz yaşam şekli bir resimde olmalı. Hayalinizi temsil eden resimleri gözünüzün önünden ayırmayın.

2- Satın Almadan Önce Düşünün

Bir alışveriş yapmak üzere olduğunuzda, bunu kendinize sorun: Buna şu anda çok acil ihtiyacım var mı? Eğer dürüstlükle bir cevap verirseniz, paradan tasarruf edersiniz.

3- Harcama Diyetine Başlayın

Para harcamak istemediğinizi bilmek kendi kendini kontrol altına alacaktır Haftada iki gün hiç harcama yapmayacağınızı belirtin. Otobüs ücreti veya işe gidip gelme ücretleri gibi yalnızca temel şartları ödeyin ve kahveleri, öğle yemekleri ya da abur cubur gibi niteliksiz olmayan şeyler için para harcamamaya odaklanın.

para-biriktirmek
para-biriktirmek

4-  Tasarruf için Kendinizi Kandırın

Her an maaşınızdan bir miktar kesilecekmiş gibi senaryolar üretin. Genel ekonomi için sürpriz kötüleşmeler bekleyin. Gereksiz her bir şey almaya niyetlendiğinizde bu ve benzeri senaryoları aklınıza getirin.

5-  Fırsatları Takip Edin

Sabit giderlerinizde yapamasanız da tüm diğer harcamalarınız için indirimler, promosyonlar ve erken rezervasyonlar gibi fırsatları takip edin. Fırsat diyerek ihtiyacınız olmayan bir şeye yatırım yapmaktan çekinerek ciddi para tasarrufu yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir