Gebelikte Dövme Yaptırmak Tehlikeli midir?

13 May

Birçok kadın için, gebelik hayatlarındaki en güzel bir zamandır. Bazıları bu anı dövme gibi sonsuz bir sanat eseri ile anmak istiyor. Elbette, hamileyken vücudunuza koyduğunuz her şeyde olduğu gibi cildinize işleyen bir mürekkebin risklerini tartmanız gerekir.

dövme
dövme

Gebelikte Dövme Güvenliği ve Olası Sorunlar

Gebelik boyunca, bir kadının vücudu öngörülemeyen şekillerde değişir. Saçlarının dokusu, kokusu, koku duygusu ve cildinin hassasiyeti gebelik öncesinden farklı olabilir. Dövme mürekkeplerinin gebelik dönemindeki etkileri hakkında uzun süreli bir çalışma bulunmadığından, dövmenin fetüsü etkilediğini bilmiyoruz. Fakat illa dövme yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç şey var:

  • Birçok dövme dükkânı, gebe bir kadına dövme yapmanın yasal riskini almak istemez, bu nedenle reddedilebilirsiniz. Tipik olarak, dövme yaptıran kadınların çoğunun, hamile olmadığını belirten bir feragatname imzalaması istenir.
  • Bazı hastaneler dövme alanlarında epidural uygulamanın önündeki ciddi politikalara sahip olduğu için daha aşağılarda bir dövme düşünürken dikkatli olun.
  • Dövme işlemi adrenalin’in çoğalmasına ve kan şekerini etkileyebileceğinden içecek ve atıştırmalık getirmeniz gerekecektir.
gebelikte dövme yaptırmak
gebelikte dövme yaptırmak
  • Unutmayın ki gebelik cildinizin gerilmesine neden olur, bu nedenle dövme alanınızı buna göre seçin.

Gebe kalmadan önce sorunsuz bir şekilde dövme yaptırmış olsanız bile, hamilelik sırasında alerjik reaksiyon gösterip gösteremeyeceğinizin garantisi yoktur. Alerjik reaksiyon hafif ya da hayatı tehdit eden bir reaksiyon olabilir ve bebek bekleyen bir anne adayı olarak öğrenmek buna değer olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir