Göğüs Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

21 Nis

Kadınların, genelde hamilelik dönemlerinden sonra ve yaşlandıkça göğüsleri sarkmaya başlar. Bunun dışında yerçekimi, hızla kilo alıp verme gibi sebeplerden dolayı da buna sebep olur. Bu durum, kadınların dış görünüşleri ve estetik duruşları açısından oldukça önemsedikleri göğüslerini, beğenmemelerine ve estetik doktoruna başvurmalarına sebep olur.

göğüs dikleştirme
göğüs dikleştirme

Göğüs dikleştirme ameliyatı yaptırabilmek için, 18 yaşından büyük olmak gerekir. Çünkü göğüs gelişimi o yaşlarda tamamlanır. En geç yaş sınırı ise, kişinin sağlık durumuna göre değişir.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatının Etkileri

Göğüs dikleştirme ameliyatı, cerrahi bir operasyon olduğu için ameliyattan sonra göğüslerde yara izi kalır, fakat birkaç yöntem ile bu izlerin etkisi en kısa sürede geçmeye başlar. Göğüslerde meydana gelen yaralar, en fazla 15 gün içerisinde geçmeye başlar ve 3 ay içerisinde iyileşme gerçekleşir. Tam olarak iyileşmesi ise 1 yıl alır.

göğüs ameliyatı
göğüs ameliyatı

 

Ameliyattan sonra oluşacak en yaygın risklerden biri, göüslerde oluşan his kaybıdır. Özellikle meme başı ve çevresinde görülür. Bu operasyonu geçiren çoğu kişide en fazla 1 yıl içerisinde düzelme görülür. Bunun dışında göğüs çevresinde ağrılar ve yanmalar da olabilir.

göğüs diklaeştirme ameliyatı
göğüs diklaeştirme ameliyatı

Risklerden bir diğeri de, operasyondan sonra meme dokusunda hasar oluşur ve emzirmeyle ilgili problemler yaşanabilir. Bu etkilerin ameliyattan önce tespit edilmesi zor olduğu için, ameliyatı yaptıracak kadınlar hamilelik dönemine yakın bir zamanda ya da emzirme dönemi içerisinde bu ameliyatı yaptırmaktan kaçınmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir