Lavabo Açmada Kullanılacak Yöntemler

20 Nis

Evlerimizde işyerlerimizde kullandığımız lavabolar temizlik açısından çok önemlidir. Bizim evimizin temizliğini yapabilmek için lavabolara ihtiyacımız vardır. Mutfak da olsun banyoda olsun yokluğunda temizlik bizim için sorun hale gelir. Mutfak lavabolarının tıkanması genellikle yanlış kullanımlardan kaynaklıdır. Lavabolara dökülen suyla gider diye düşündüğümüz bir çok şey aslında gitmez tekrar ortaya çıkacağı günü bekler.

Lavabolarda tıkanıklığa en çok sebep olan maddelerin başında çay posaları, zeytin çekirdekleri, irili ufaklı mutfak atıkları gelir.  Tıkanıklığın oluşmaması için  yapılacak en doğru şey mutfak süzgeci kullanmak ve suya gitmesine fırsat vermeden gitmesi gerekli yere çöpe atılmalıdır. Diğer bir nokta da atık yağlardır. Atık yağların lavabo giderine dökülmesi hem çevre hem de giderler için doğru değildir. Dökünce direk gittiği düşünülen yağlar tamamen gitmez soğuk etkisi ile donarak tıkanmanın başlangıcını oluşturur.

Banyo lavabolarında ise tıkanma sebebini saçlar ve dökülmemesi gereken temizlik suları ile birlikte gelen katı atıklar gelir. Bu maddeler suda çözünmez ve zamanla tıkanma yaratır. Bazen kolaylıkla açılır ancak bazen de profesyonel çözümler gerektirir.

Lavabo Açma
Lavabo Açma

Lavabo Açmada İzlenebilecek Yöntemlerin Sıralaması

  1. Tıkanmanın sebebi yüzeysel ise bir iki pompalama sonucunda açılacaktır. İlk olarak yüzeyde olan tıkanmaya sebep olabilecek katı maddelerin hepsi alınmalı ve pompalama yapılmalıdır.
  2. Lavabo açma kimyasalını kullanabilirsiniz. Kimyasalı kullanmadan önce sıcak suyu hazırlamalısınız. Kimyasalı döker dökmez sıcak suyu üzerine dökmelisiniz. Ancak bu sırada lavaboya çok yaklaşmamalısınız. Sıçrama oluşabilir ve size zarar verebilir.
  3. Diğer uygulanabilecek yöntem su giderinin boşaltılmasıdır. Bu sırada dikkatli olunmalı dökülmelere karşı önlem alınmalıdır. Bilen birisinin yapmasını tercih etmelisiniz. Yoksa tıkanıklığınızın yanında temizlik işleri ile de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Uğraşmalarınız sonucunda açılmadıysa tıkanma daha derinlerde ise uğraşmaktan vazgeçip bu işi kolaylıkla kısa sürede halledebilecek teknolojik donanımlı bir firma bulmalısınız. Firma araştırması içinde özellikle görüntüleme cihazlı açma aletine sahip olanları tercih etmeniz kırma işlemine gerek duymadan işin çözümlenmesi demektir ki bu sizin için kolaylık olması ve zamanın kısalması demektir.  Kısa zamanda lavabonuz tekrar kullanıma hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir