Grip Hakkında Merak Edilenler

17 Mar

Sonbahar kışa dönünce, ilk akla gelen hastalık griptir. Bir tür soğuk algınlığıdır, yazın da görünebilir ancak kışın görülme ihtimali oldukça yüksektir. Virüs şeklinde bünyede yer alır ve kişinin güçsüz olmasına neden olur. Eskilerin tabiriyle geçmesi için yapılacak en temel şey, yatmaktır. Yatarak vücudun dinlenmesi sağlanır ve mikrop ter yoluyla vücuttan atılır.

 

grip
grip

Bunun yanında grip ile alakalı merak edilen bir sürü detay var toplumda. Mesela en önemli merak konusu, grip aşısının işe yarayıp yaramadığıdır. Bu konuyla alakalı olarak çeşitli uzman görüşleri vardır ancak yaygın kanaatlere kulak vermekte fayda var. Aşılama ile yüzde yetmiş oranında gribe karşı savunma mekanizması oluşturulabilir. Aşının en temel faydası, grip ile gelebilecek daha büyük komplikasyonların önüne geçmesidir.

Hijyene Dikkat

Nefes yoluyla yayılan bir hastalık olduğu için özellikle toplu taşımalarda ve okullarda dikkatli olmak gerekir. Hijyen konusu da bir diğer önemli husustur. Tokalaşma suretiyle de grip, bir vücuttan diğerine geçebilir. El hijyenine dikkat etmek bu noktada büyük önem arz eder.

grip hakkında merak edilenler
grip hakkında merak edilenler

 

Tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi ilk sırada yer alır. Genel olarak bir hafta uygulanacak olan ilaç tedavisi ile netice elde edilir ve grip virüsü vücuttan atılır. Bunun yanında dinlenmekte ilaç tedavisi sırasında uygulanmalıdır. Daha büyük aşamalarda ise, tıbbi desteği de daha da artırmak gerekir. Bu noktada sadece ilaç tedavisi yeterli olmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir