Gül’den Gelen Güzellik

6 Haz

Bitkilerin ve bitkilerden elde edilen ürünlerin, insanların güzelleşmesine katkıda bulundukları bir gerçektir. Birçok kozmetik ürünü bitkilerin, bazı işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Bu bitkilerden bir tanesi de gül’dür. Gül ve güzellik tarih boyunca birbirleri ile birlikte anıldı.

çiçek
çiçek

Bulunan fosil kayıtlarına göre; gül bitkisi, 35 milyon yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak Orta Asya’da görüldü ve ticaret yolları ile bütün dünyaya yayıldı.

Göze hoş bir görüntü vermesi, kokusu ile insanları etkilemesi ve bazı tıbbi faydaları ile günümüzde birçok alanda kullanılır. Güzellik konusunda da gül bitkisinden elde edilen bazı ürünler vardır. Bu ürünlerin en önemli özelliği, doğal olması ve doğal yollardan güzelliğe katkıda bulunmasıdır.

gül
gül

Gül Güzellik Ürünleri

Gül yağı; parfüm ve kozmetik sanayinde en çok üretilen ve kullanılan, gül bitkisinin yan ürünlerinden bir tanesidir. Buharlı distilasyon kaynatma yöntemi ile elde edilir. Gül bitkisinden elde edilen yağlar, genelde yüz bölgesinde ve vücudun bazı bölgelerinde kullanılır.

Gül Suyu; gül yağının elde edilmesinden kalan, yağlı suyun damıtılması ile elde edilir. Damıtma işleminden sonra defalarca süzülür ve kullanıma hazır hale getirilir. Gül suyu bazı yerlerde ve bazı kişiler tarafından güzellik amacı ile ciltte kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir