Bebeğin Cinsiyetini Öğrenme Yolları

8 Haz

Çocuk sahibi olacağını öğrenen anne ve baba adaylarının ilk telaşesi bebeğin sağlık durumu olur. Sonra anne adayının sağlık durumu kontrol edilir. Her şey yolundaysa, merak, cinsiyet konusuna yönelir.

20’nci Haftada Kesin Sonuç Alınır

Cinsiyeti öğrenmenin en yaygın uygulanan ve bilinen iki yolu vardır; ya doğumda bebeğin cinsiyeti öğrenilir ya da ultrason muayenesi yoluyla.

ultrason
ultrason

Bunların dışında anne karnından su alınması yoluyla ve cinsiyet belirleme testleriyle de cinsiyet öğrenilebilir. Anne karnından alınan suda kromozom incelemesi yapılarak kesin sonuç alınabilir.

Evde yapılan cinsiyet belirleme testleri ise yüzde 80 oranında doğru belirleme yapılabilir. Cinsiyet en erken 12’nci haftanın bitmesiyle, en net ve kesin sonuç ise 20’nci haftada öğrenilebilir.

Cinsiyet öğrenme

Aradaki haftalarda da cinsiyetin öğrenilmesi mümkündür. Bebeğin cinsiyeti konusunda çok az da olsa yanılma payı vardır. Ultrasonla bakılarak yapılan cinsiyet incelemelerinde bebek erkek ise yanılma payı neredeyse yoktur. Çünkü penis ultrasonda görünür ve izlenir.

Bazen penisin görülememesi durumda bebeğin cinsiyeti kız olarak belirlenir. Fakat ilerleyen zamanlar penisin net olarak görülmesiyle bebeğin cinsiyeti erkek olarak yeniden belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.