Güneş Yanığına Karşı İyi Gelecek Çözümler

26 Tem

Malumunuz yaz aylarındayız. Güneşin gökyüzünde hüküm sürdüğü ve tüm gücünü gösterdiği günlerdeyiz. Güneş elbette sağlığa en yararlı enerji kaynağımızdır. Fakat fazlası ve daha doğrusu tedbirsiz bir şekilde dışarı çıkıldığında zarara yol açacak en tehlikeli enerji kaynağı da olabilir. Güneş yanığına karşı daima tedbirli olmalısınız. Koruyucu kremlerden yararlanmalısınız. Ama oldu da yakalandınız. Nasıl çözüm bulacaksınız?

güneş yanığı
güneş yanığı

Sıvı Tüketimine Ağırlık Verin

Fazla güneşin altında kalmak hiçbir şey yapmasanız da sizi yorar. Halsiz kalırsınız. Ayrıca 1. ve 2.dereceden yanıklar oluşabilir cildinizde. Bunlar söylendiğinde ciddi algılanmasa da çok önemli şeylerdir. Özellikle açık tenler bu yanıklara fazlasıyla müsait durumdadır. Bu noktada bilmeniz gereken ilk şey 1.derece yanıklarda cildiniz kızarır ama su toplamaz. Buna karşı vakit kaybetmeden ilk önce nemlendirici pomatlar sürün. Bu cildinizi biraz olsun rahatlatacaktır.

bol su
bol su

Güneş yanığı problemini yaşadığınız zaman bol bol su içmeye de özen göstermeniz de yarar var. Kaybettiğiniz suları böylece toplamış olacaksınız. Aralıklı olarak soğuk kompresler uygulayın ve sıvı açısından yüksek besinler tercih etmeye gayret edin. Gün içerisinde hafif ve açık renk kıyafetler tercih ederek üstünüze yük bindirmeyin ve sık sık ılık derecede duş almaya çalışın. Geçmişten gelen adetlerimiz arasında yer alan yoğurt ve diş macunu uygulamalarına girmeyin. Bunlar cildinizde enfeksiyona neden olabilir. Eğer durum ağırlaşırsa uzmana danışmanızda yarar var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir