Hamileler Kışın Nelere Dikkat Etmeli

18 Ara

Hamile kadınlar her zaman kendilerine dikkat etmeliler fakat; kışın önlemleri biraz daha arttırmak gerekli. Soğuk kış aylarında hastalıklardan korunmak, daha çok vitamin almak ve kat kat giyinirken göbeğinize baskı yapmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Hamileler Kışın Nasıl Önlemler Almalı

hamilelik ve kış
hamilelik ve kış

Kış aylarında hastalanmak çok daha kolay ve hamilelik döneminde bebeğiniz için çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun için de metabolizmanızı güçlendirmeli, sizin ve bebeğinizin sağlığı için beslenmenize daha da özen göstermelisiniz. Bunun için kış sebzelerini olabildiğince bol miktarda tüketmelisiniz. Ispanak ve pırasa gibi demir oranı yüksek besinlerin yanı sıra kereviz, lahana, karnabahar gibi lifli besinleri de menünüze eklemelisiniz.

Hastalıklardan korunmak için C vitamini alımı çok önemli. Sabah öğünlerinde alınacak C vitamini vücudunuzu dirençli tutacaktır. Bunun için sabahları portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler tüketebilirsiniz. Aynı zamanda posalı olan meyveler bağırsak hareketlerini desteklediği için hamilelikte karşılaşılabilecek kabızlık sorununa da iyi gelecektir.

kışın gebelik
kışın gebelik

Kemik sağlığı için önemli olan D vitaminini kışın balıklardan alabilirsiniz. Yalnız balık seçerken mevsimlik olmasına dikkat edin. Hamilelikte özgürce yiyebileceğinizi düşünebilirsiniz fakat; önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Hem bebeğin sağlığı için hem de hamilelikte alınan aşırı kiloları engellemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Hamilelik boyunca kapalı mekanlarda fazla vakit geçirmemeye çalışmalısınız. Kapalı alanlar hem sigara dumanına maruz kalabileceğiniz yerlerdir hem de hastalıkların bulaşması bu mekanlarda daha kolaydır. Hamilelikte rahat kıyafetler seçmek de çok önemli. Bebeğiniz için hastalıklardan korunmaya çalışırken karnınızı sıkmayacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayrıca pamuklu, yünlü yani hava alacak kıyafetler tercih etmeniz cilt sağlığınız için de faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir