Hamilelikte Tiroid Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

3 Ara

Gebelikte tiroit düşüklüğü anne adayının kötü bir hamilelik geçirmesine neden olabilir. Rahatsızlığın en büyük etkeni eksik iyot alımı ve genetik sebeplerdir. Tiroid bezlerinin ürettiği tiroid hormonu eksikliği sonucunda tiroid bezleri aşırı yorulur. Hamilelik boyunca tiroid ölçümünüzü mutlaka yaptırmalısınız.

Gebelikte Tiroid Ölçümünün Önemi

Gebelikte tiroidinizin düşük olup olmadığını devamlı halsiz olmanızdan, unutkanlık şikayetleri ya da saç dökülmesinden anlayabilirsiniz. Çok sık halsiz hissetme ve devamlı uyuma ihtiyacı da tiroid eksikliği belirtisidir. Gebelikte bazı eksiklikler, bebeğin ihtiyaçlarından olabileceği için doğru teşhisi almanız açısından tiroid ölçümü yaptırmanızda fayda vardır.

Hamilelikte ortaya çıkan tiroid eksikliği masum bir rahatsızlık olmayıp daha sonraları bebeğin beyin fonksiyonel gelişimlerini de etkileyebiliyor. Düşük oranı, gebelik zehirlenmesi ya da plasentanın olması gereken yerden ayrılması gibi sorunlara da neden olabilir. Hamilelikte özellikle ilk 4 ay tiroid ölçümlerinizi yaptırmalısınız. 4. aydan itibaren bebeğin tiroid bezleri çalışacağı için anne adayında herhangi bir eksikliğe rastlanmıyor.

Tedavi sırasında hormon ilacı anne adayına uygulanıyor. Vücudun üretemediği hormon dışardan takviye ile anne adayına veriliyor. Tiroid hormonunun farklı çeşitleri olmasına karşı sadece T4 hormonunun anne adayına verilmesi yeterli. Hormon ilaçlarını mutlaka doktor kontrolünde verilen miktarda almaya özen gösterin. Aksi halde hem sizde hem de bebeğinizde ciddi hasarlara neden olabilir. Tiroid hormonu bebeğin beyin gelişimini etkileyeceğinden düzenli şekilde ölçümünün yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir