Hassas Cep Terazisi Ne İşe Yarar?

29 Haz

İlk olarak Roma döneminde ortaya çıkan ve kullanımı günümüze kadar devam eden cep terazisi son zamanlarda tekrardan git gide popülerleşmeye başlayan bir ürün olmaktadır. Bizans döneminde dünya modasının baş aksesuarı haline gelen ve sonraki Osmanlı döneminde de kullanımı yaygınlaşan ve halk arasında cep tartısı olarak da bilinen bu ürün çağdaş Batı uygarlıklarında da son derece yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki cep terazisi nedir?

Cep Terazileri

Değerli madenden yapılmış olan sikkelerin, standart ağırlık seviyesinde olup olmadıklarını kontrol etmek amacı ile sikke kontrol ağırlıkları veya daha pratik kullanımı olan sabit ve ayarlanabilir ağırlığı olan cep terazisi geçmişte de günümüzde olduğu gibi yaygın bir şekilde kullanılmıştır.
Eski halk dilinde “el kantarı” olarak bilinen düzeneğe uygun bir şekilde yapılmış olmalarına karşın küçük boyutlu olmaları ve çok kolay bir biçimde cepte taşınmaları nedeni ile cep tartısı olarak  isimlendirilmişlerdir.

Cep Terazileri Ne İşe Yarar?

Taşınabilir hassas cep terazisi birçok alanda insanların işine yaramaktadır. Bu teraziler için en önemli şey ise hassas ve doğru ölçüm yapmalıdır. Ekonomik olarak uygun bir fiyat ile elde edeceğiniz cep terazileri sadece yerel birimler üzerinden ölçüm yapmamaktadır. Aynı zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen ülkemizde geçerli olmayan birimlere de uygun bir şekilde ayarlanmıştır.
Bunun yanı sıra isminde de anlaşılacağı gibi oldukça hassas olan dijital hassas cep terazi sayesinde ölçümlerinizi en doğru bir şekilde yapabileceksiniz.

Hassas Terazilerin Özellikleri

Laboratuvar ortamlarında çok yaygın bir şekilde kullanılan terazilerin ceplerimize girecek şekilde ufak bir tasarım haline getirilmesi süreci elbette kolay değildir. Özellikle 0.01 gramdan 1100 kg’a kadar yükselen ölçüm skalası oldukça geniştir.

Cep Terazileri ile Ne Ölçülür?

Özellikle pırlanta, gümüş ve altın benzeri takıların gramaj ölçümünde büyük kolaylıklar sağlayan dijital hassas cep terazi aynı zamanda dijital ışıklı renkli ekranı ile de kullanıcısına büyük bir kolaylık sağlamaktadır. LCD ekran pil tasarrufu ise açık unutmanız halinde ise çok kısa bir süre içerisinde kapanmaktadır.

Ne ile Çalışır?

Son zamanlarda şarj ile çalışan hassas cep terazisi genel olarak kalem pil olarak bilinen piller yardımı ile çalışmaktadır. Kuyumcu makinesi olarak da bilinen cep terazileri özellikle hareket halinde iken sizlere büyük avantajlar sağlamaktadır.

Kimler Kullanır?

Altın gibi hassas ürünlerin ölçümü için kuyumcular tarafından tercih edilen hassas cep terazisi, altın, pırlanta gibi küçük ölçekli ürünlerin ölçümünde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra NASA gibi uzay istasyonları tarafından küçük moleküllü parçacıkların değerlerinin bilinmesi için de kullanılan bu teraziler; hassas yapılarından dolayı yanlış sonuç vermesi mümkün olmayan araçlardır.

Kuyumcuların ve NASA gibi büyük şirketlerin yanı sıra eğer hareketli bir işiniz var ise yanınızda sürekli olarak bir terazi taşımanız mümkün olmayacaktır. Zira elinizde gezdireceğiniz terazi, müşterilerinizin gözünde çok tuhaf kaçacağı gibi sizler için de büyük bir teraziyi gün boyunca oradan oraya taşımak oldukça yorucu olacaktır. Eğer sürekli hareket halinde olmanızı gerektiren bir işiniz var ise ve sattığınız ürünleri tartma ihtiyacı duyuyor iseniz hassas teraziler için tasarlanmıştır.

Üzerindeki ürünü en ince gramına kadar hesaplayarak doğru bir şekilde sonuç veren bu terazilerin yanılma payları hiç yok denecek kadar azdır. Zaten bu yüzden bu kadar önemli işler yapan insanlar tarafından tercih edilmektedirler.

Eğer ki size doğru bir şekilde sonuç verecek ve sürekli olarak yanınızda taşımanız gereken bir teraziye ihtiyaç duyuyor iseniz hassas teraziler tam sizin için tasarlanmış bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir