Hep Daha Yükseklere Bakın!

12 Kas

Gökdelen olarak adlandırılmış devasa yapıtlar her zaman başımızı döndürmeye devam edecek. Her geçen gün daha da yükseği inşa ediliyor olan bu görkemli binalar geçmişten günümüze kadar ihtişamını korumuş ve malzeme sağlamlığı konusunda hep bir adım daha ileriye gidildiği için, yeni ve daha büyük gökdelenler yapılmaya başlanmıştır.

Gökdelenler
Gökdelenler

Her Medeniyette Farklı İsim: Gökdelen

Çinlilerin pagoda olarak nitelendirdiği, Mısırlıların piramitlerinin ünlü olduğu, Hristyanların çan kuleleri ve Müslümanların minareleri ile yüksekliğe hacim kazandırma çabasını gördüğümüz bu yapıtların ortak bir ismi var, gökdelen.

Örneğin; New York’ta bulunan ve tam olarak 94 metre yüksekliğe sahip olan yapıt bir yana, Manhattan Sigorta’nın 106 metre oluşu insanlığın gözünün hep yükseklerde oluşunun gerçek anlamda somut bir delili olarak günümüze ulaşmıştır. Bir belediyenin 167 metre oluşunu başka nasıl açıklarız ki zaten? Philadelphia belediye binasından behsediyoruz, yüksekliği ve ihtişamı ile insanı büyüleyen bir gökdelen.

Yüksek Binalar
Yüksek Binalar

Avrupa’da artık bir yarışın söz konusu olduğu gökdelen inşa etme düşüncesi git gide büyüyor. Londra, Barselona ve Stockholm’un önderlik ettiği gökdelen müsabakası her geçen gün yeni şehirlerin ev sahipliği yaptığı, daha büyük çapta binalar sergiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir