Ihlamurun Özellikleri Nelerdir ve Nasıl Yetiştirilir?

31 Ara

Ihlamur her açıdan şifalı bitkiler arasında değerlendirilen ve kış ayları geldiğinde en çok adı geçen lezzetli bir içecektir. Günümüzde ıhlamur ağacıyla birlikte içeriğindeki çiçekleriyle beraber toplanılarak kurutulur ve çay yapılması için kullanılır. Birçok açıdan ıhlamurun önemi, değeri vardır.

Yapraklarıyla birlikte çiçek ve kabuğunun faydası ıhlamur ağacı için önemlidir. Çiçeği ve yaprağıyla birlikte kurutularak pek çok açıdan faydası olan ıhlamur amacının günümüzde çay yapılarak içilmesi, odunun kabuğundan faydalanarak yararlanmak çok mümkündür. Genel olarak kış ayları geldiğinde de soğuk algınlık ve uykusuzluk gibi pek çok özelliği, insan için yararı bulunur.

Ağacın köküne bakıldığında da ıhlamur ağacı, ebegümecigiller ve ıhlamurgiller familyasına ait bir ağaçtır. Bununla beraber tilia cinsinden bilinen bu ağaç, küçük ağaç tipi ya da çal tipi ağaçların da olduğu bu aile içerisinde bilinir. Genel olarak ıhlamur ağaçlarınınsa 30 metreye kadar uzandığı görülmektedir.

Hem açık havaları hem de sıcak iklim seven ıhlamur ağacı, bu şekilde yetişmektedir. Yüksek ve serin toprakları sever, derin topraklarda yetişmesi daha hızlı olur. İçeriğinde mineral ve besin depolama amacıyla çok daha derin, humuslu ve kireçli şekilde toprakları sevmektedir.

Ihlamur Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Kış aylarında çay yapılarak şifa bulunan ıhlamurların ağacının yetiştirilmesi özelliğine bakıldığında yüksek ve aydınlık olan her yerde yetiştiği görülür. Eğer ağacın dikimi soruluyorsa, daldırma ya da tohum üzerinden üretilerek ağaç yetiştiriciliği yapılır. Eğer ıhlamur ağacı satın alacaksanız genel olarak kalas halinde satılmaktadır. Yetişen yere göre ise rengi çoğu zaman farklıdır. Bazı türlerinin sarı yetiştiği görülse de bazılarında pembe olarak yetiştiği de bilinir.

Yumuşak bir ağaç olan ıhlamur ağacı, aynı şekilde eş yapılı olarak bilinir. Dokusu, görünüşü tamamen düz bir şekilde yetiştirildiği gibi sıkı ve ince yapısıyla beraber esnek bir ağaç olarak da bilinir. Çiçekleri kurutularak çay olarak içilir. Bunun içinde açık havalara çok maruz kalırsa ya da hava durumu sıklıkla değişirse anında bozulabilir. Fiziki etkilere dayanıklılığı düşüktür.

Tutkal ile bağlantı iyi kurulur ancak çivi ya da vida kullanıldığında tutması çok güçtür. Verniklemek çok zordur ve bu nedenle sadece bitki olarak doğada bulunması sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir