Saç Nezlesi Nedir?

24 Ara

Hiç bilmeden yakalandığınız bir hastalık olabilir saç nezlesi, genelde denize ya da havuza çok giren bayanların saçlarını iyi kurutmamaları sonucunda ortaya çıkan bir tür hastalıktır. Saç nezlesinin kendini gösterdiği durumlar, saçların diplerinde genelde yanma ya da batma hissi yaratmasıyla meydana gelir. Genel olarak kadınların yaşadığı bir sağlık problemi olurken, günümüzde saç nezlesi olarak kafa derisinin ağrılı bir his yaratmasıyla beraber ortaya çıkar.

Bazen saçlarda ağrı bazen de kaşıntı, yanma gibi his yaratabilir ve bu da bir tür hastalığa dönüşebilir. Genel olarak kadınlarda görülen bu tip saz nezlesiyle ilgili olarak bazı özel sebepler de yok değil.

Eğer saçlarınız çok sık bağlanır ve saçların diplerinin yeterli seviyede hava almasını sağlamadan nemli bırakırsanız, saç nezlesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağmurlu havalarda saçlarınız çok ıslandığında, duş sonrasında saçlarınızı olabildiğince iyi bir şekilde kurutmadığınızda, soğuk rüzgâr maruz kaldığınızda genel olarak üşütüyorsunuz. Bunun yanında bir de saç köklerinin gücünü kaybetmesine ve saç nezlesi oluşmasına neden olabilirsiniz.

Sıklıkla şampuan değişimi, saçlarınıza çeşitli kozmetik ürünleri denemek ya da uygulamak gibi durumlar, saç nezlesini üreten bir başka nedendir. Bu şekilde saçlarınızı sert biçimde de tararsanız, saç derisine zarar verir ve saçların nezle olmasına neden olabilirsiniz.

Saç Nezlesi Tedavisi Nedir?

Tıp alanında doğrudan saç nezlesinin bir tedavisi bulunmuyor. Ancak saç nezlesine neden olan sebepleri bilmek ve bunları tespit ettikten sonra ortadan kaldırılması için dermatolog ile görüşerek saç derisiyle ilgili bilgi, destek alabilirsiniz.

Ayrıca saç nezlesine karşı kendinizi korumak istediğinizde de, ıslak saçlarla ilgili iyi kurutmadan dışarı çıkmayın. Saçlarınız ıslakken soğuk rüzgar estiğinde çok yoğun şekilde saçlarınızın zarar görmesine neden olursunuz. Saçlarınız sıkı bağlandığında da yine saç dipleri iyi bir şekilde korunmazsa sorun yaşayabilirsiniz.

Ayriyeten saçlarınıza sprey, jöle sürdüğünüzde de saç nezlesiyle karşılaşabilirsiniz. Eğer saçlarınızı saç nezlesinden korumak istiyorsanız bu tip kozmetik ürünleri kullanmayı azaltın. Banyodan çıktıktan sonra özenli şekilde saçlarınızı kurutmaya çalışın. Banyodan çıkar çıkmaz dışarı çıkmamalısınız. Saç nezlesi en çok kadınlarda olduğu için kadınların bu konuda saçlarını daha iyi kurutmalarına özen göstermesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir