Kadında Kısırlık Nedenleri

3 Eyl

Kısırlık korunmasız düzenli cinsel ilişkiye girildiği halde gebeliğin gerçekleşmemesi halidir. Kısırlıktan bahsedebilmek için korunmaksızın 1 yıl süresince düzenli ilişkiye girilmesi şartı aranır. Eğer düzenli ilişkiye girildiği halde bir yıl sonunda halen gebelik gerçekleşmemiş ise kısırlıktan bahsetmek mümkündür.

kısırlık
kısırlık

Kadında Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlığa neden olan etkenler birden fazladır. Bunların başında yumurtlama bozuklukları gelir. Yumurta üretimini sağlayan hormonların salgılanmaması, prolaktin hormonunun normalden fazla salgılanması ve polikiskit over sendromu yumurtlama sorununa neden olur.

kısırlık nedir
kısırlık nedir

Kısırlığa neden olan bir diğer etken ise tüplerin hasarlı veya tıkalı olması durumudur. Tüplerin hasarlı ya da tıkalı olması sperm hücresi ile yumurtanın buluşmasını engeller, bu durum gebeliğin oluşmasına engel olur.

kadınlarda kısırlık
kadınlarda kısırlık

Endometriozis sorunu da kadınlarda kısırlığa neden olur. Rahim ağzına ait problemler de gebeliğin gelişmesine engel olabilir. Rahim ağzının yapısal bozuklukları kadar enfeksiyona ait sorunlar da kısırlık gelişmesine neden olabilir. Ayrıca alerjik nedenlere bağlı olarak da kısırlık gelişebilir. Alerjik etkenlere bağlı kısırlığın teşhis edilmesi ve tedavisi zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir