Kalbi Yoran Kötü Alışkanlıklar

21 Mar

Günlük hayattaki birçok kötü alışkanlık ve davranış, kalbin yorulmasına ve bu nedenle de kalitesiz ve tehlikeli bir yaşama sebep olur. Bu tür alışkanlıklardan ve davranışlardan uzak durulduğunda sağlıklı bir kalbe ve zinde bir vücuda sahip olmak mümkündür.

alkol
alkol

Sigara, Alkol ve Uyuşturucu

Dünya genelinde kalp krizlerinin büyük bir çoğunluğundan sigara sorumludur. Sigara içilmesinin ardından kalp atışının ve tansiyonun yükseldiği gözlemlenir. Ayrıca içerisindeki zararlı maddeler, kandaki oksijen taşınmasına engel olur. Bu durumlar da beraberinde birçok sağlık sorununu ve kalp krizi riskini getirir. Uzun vadede sigara içilmesi ise kötü kolesterol düzeyini arttırıp iyisini düşürür ve damar sertliğine neden olur. Ayrıca kalbi besleyen damarlarda da tıkanmalar meydana gelir.

kalp
kalp

Alkol tüketiminin düşük miktarda olmasının kalp-damar hastalıkları açısından faydalı olduğu söylenir. Ancak bu durumun kişiden kişiye değiştiğinin bilinmesi gerekir. Alkollü içecek tüketiminin de kalp sağlığına zarar verdiği kesindir. Düzenli olarak alkol tüketilmesi halinde kişilerde hipertansiyon, kalp ritim bozukluğu veya kalp kaslarında zayıflama gibi durumlar görülür. Özellikle gençlerde görülen kalp krizi ve ani ölümlerin sebeplerinin başında uyuşturucu kullanımı gelir. Kalp hastalıklarında risk taşımayan kişilerin uyuşturucu madde kullanması halinde de kalp damarlarında tıkanmalar ve pıhtılaşma görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir