Kalp ve Damar Rahatsızlıkları

2 Kas

Dünya çapında yaşanan ölümlerin nedenleri arasında yer alan kalp ve damar rahatsızlılarından her yıl tahminen 20 milyon insan hayatını kaybediyor. Bu sebeple kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek amaçlı risk faktörlerini bilmek, bunlara karşı gereken önlemleri almak lazımdır.

Kalp ve Damar Rahatsızlıkları
Kalp ve Damar Rahatsızlıkları

Kalp ve damar rahatsızlığı ile ilgili sorun yaşama olasılığınız cinsiyetinize göre ve genetik öykünüze göre değişir. Erkekler için 40 yaş bayanlar için ise 50 yaşın üstü kalp krizi yaşama riskini yükseltiyor ve bunun yanında genetik öykünüzde bu rahatsızlıklara yakalanan birileri varsa bu durumda sizi risk içine alıyor. Fakat genetik faktörleri değiştirmek asla mümkün değildir. Ayrıca hipertansiyon, obezite, sigara içmek, alkol, tip 2 diyabet gibi hastalıklara da sahipseniz kalp ve damar kontrollerini asla aksatmayın.

Kalp ve Damar Rahatsızlıklarını Önlemenin Detayları

Kalp Rahatsızlıkları
Kalp Rahatsızlıkları

Sağlıklı beslenmek her türlü sağlık sorunlarını önleme konusunda en başta yer almaktadır. Sağlıksızca tüketilen yağlı ve şekerli besinler bedensel sorunlara sebep olarak birbirinden başka hastalıklara yol açar. Katı yağ kullanımı en aza indirilmeli ve diğer besinlerden bu gereksinim karşılanmalıdır. Gün içerisinde daha çok lifli besinleri tercih etmelisiniz. Ayrıca hareketsiz yaşamdan kurtulmak için her gün mutlaka spor yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir