Louis Pasteur Kimdir?

24 Nis

Günlük yaşantımıza rahatlıkla devam etmemizi sağlayan birçok etmen çok eski yıllarda ünlü mucitler tarafından icat edildi. Belki aklınızda ilk olarak Edison ya da Graham Bell geliyor olabilir. Ancak Louis Pasteur da dünya tarihinin en önemli mucitlerinden bir tanesi.

louis pasteur

İnsan yaşamına direkt olarak etki eden çok sayıda ürünün mucidi olmasına rağmen insanlar Louis Pasteur kimdir sorusunun yanıtını vermekte zorlanıyor. Eğer soyadından bir çıkarımda bulunmayı düşünüyorsanız çok yanlış bir yolda olduğunuzu söyleyemeyiz.

27 Aralık 1822 tarihinde Fransa’nın Dole kentinde doğan Louis Pasteur Fransız Devrimi sayesinde özgürlüğüne kavuşan bir kölenin torunudur. Babası ise Napolyon döneminde orduya katılan ve imparatoruna muhteşem bir şekilde bağlı olan astsubaydır. Bu etmenler bu muhteşem insanın yaşamına yol vermiştir.

Louis Pasteur ve Eğitim Hayatı

Tarihte iz bırakmış mucitlerin büyük bir kısmı eğitim hayatlarının iyi gitmemesi ile ünlenmiştir. Birçok başarısız öğrenciye umut ışığı olan bu mucitlerden bir tanesi de Louis Pasteur. Louis Pasteur kimdir sorusunu sorduğunuz karşınıza başarısız bir öğrenci olduğu yanıtı çıkabilir.

Louis Pasteur okula karşı yoğun bir ilgi duymamaktaydı. Tek ilgilendiği şey portre çizmekti ve sürekli olarak bu ilgisini hayata geçiriyordu. O dönemde çizdiği portreler hala Pasteur Enstitüsü’nde sergilenmektedir.

19 yaşına geldiğinde tamamen okulu bırakan Louis Pasteur kendini bilime vermeye karar verdi. Onun dünyanın en önemli mucitlerinden bir tanesi haline gelmesi de tam bu dönemde başladı.

Louis Pasteur ve Bilimsel Çalışmaları

Louis Pasteur gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarda oldukça hızlı bir şekilde sonuca gitmeyi başarıyordu. İlk olarak mayalanma ya da fermantasyon üzerine çalışmalar yaptı. Günümüzde kullandığımız pastörize kelimesi bu bilim insanının soy isminden gelmektedir. Mayalanma işlemi ile birçok farklı ürünün elde edilebileceğini ortaya koymuş ve bunun gerçekleşme sürecini açıklamıştır.

Şarap ya da yoğurt gibi ürünler Louis Pasteur tarafından yapılan çalışmalar sayesinde elde edilir. Bunun yanı sıra etlerin ya da sebzelerin bozulmasını da Louis Pasteur açıklamıştır. Louis Pasteur kimdir sorusunun yanıtında ilk olarak bu araştırmasını görüyor olsanız da kendisinin tek bilimsel çalışması bu değil.

O dönemde ciddi sorunları olan ipek böceği yetiştiricilerinin talepleri üzerine çalışmalar yaparak ipek üretiminde çığır açan sonuçlar elde etmiştir. Bunun yanı sıra kristaller üzerinde de muhteşem çalışmalar gerçekleştiren bir dehadır.

Louis Pasteur ve Kuduz Aşısı

Louis Pasteur çok sayıda çalışma gerçekleştirse de Louis Pasteur kimdir sorusunun yanıtında genellikle kuduz aşısının mucidi cevabı çıkar. En büyük çalışması o dönemde insanların yaşamını yitirmesine sebep olan kuduz hastalığı üzerinde gerçekleştirmiştir.

Kangren, şarbon ya da loğusa humması üzerinde çalışmalar yaparken günümüze de ışık tutan kuduz aşısını icat etmiştir. İnsanlarda denemeye cesaret edemezken birçok defa kuduz bir köpek tarafından ısırılan ve ölmek üzere olan çocuk üzerinde son çare olarak aşıyı denemiştir. 9 yaşındaki bu çocuğun yaşamını kurtarması tüm dünyada yankı uyandırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir