Makyajın Zararlarından Korunma Yolları

6 Şub

Makyaj yapmak, günümüzde bayanlar için bir şıklık göstergesi olmaktan çıkıp günlük bir olay haline gelmiştir. Bütün gününü evde geçirecek olmasına rağmen makyaj yapanlardan spora giderken makyaj yapanlara kadar varabilen abartılı durumları olsa da, pek çok kadın bunun vücudunda yaratabileceği olumsuzlukları bilmediğinden sürekli makyaj yapmaktadır.

makyaj
makyaj

Makyaj ve günlük bakım malzemelerinin her ne kadar doğal ürünlerden oluştuğunu firmalar söylese de, aslında pek çok kimyasalın birleşmesinden oluşan makyaj malzemeleri, sanıldığı kadar doğal ürünler değildir. Cildin erken yaşlanması ve yıpranması gibi sorunlar, yaratabileceği cilt kanseri gibi diğer rahatsızlıklarla karşılaştırıldığında nispeten zararsız görünebiliyor. Neredeyse her gün kullanılan ojelerin bile bünyesinde neredeyse 33 tane kimyasal bulunmaktadır ve uzun süreli kullanımda alerjileri ve kanser hastalıklarını tetikleyebiliyor.

makyaj nedir
makyaj nedir

Makyaj Etkilerinden Vücut Nasıl Korunur?

Her ne durumla karşılaşılırsa karşılaşılsın çocuk yaşta makyaj yapılmamalıdır. Ergenlik çağı ve öncesinde cildin hava almasını engellemek ilerleyen yaşlarda cildin daha hızlı yıpranmasına neden olur. Ayrıca, kullanılan makyaj ürünlerinin de kimyasal oranları en düşük olanlarını tercih etmeye çalışın ve mümkünse bu ürünleri deneyip bir sorun yaratmadığından emin olmadan satın almayın.

makyaj yapmak
makyaj yapmak

En önemlisi de, uyumadan önce makyajı silmektir. Bütün gece boyunca hava almayan ve gözenekleri tıkalı olan cilt, sonuçları hemen ertesi sabah bile görünebilecek ciddi tepkiler verebilir.  Bunu engellemek için, ne kadar yorgun olursanız olun, makyajsız yatmamak bu zararların önüne geçmek için oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.