Uçan Motosikletler Hayal Değil

5 Şub

Bilim kurgu filmlerinde hayalimizi zorlayan bazı araçlar artık gerçeğe dönüşüyor. Ünlü dizi Star Wars (Yıldız Savaşları) sahnelerinde gördüğümüz uçan motosikletlerin hayatımıza girmesine az kaldı. Filmde “Landspeeder” denilen bu araçların üzerine atlayıp ve yerden biraz yükselip dere tepe dolaşmayı düşünenler var.

motor
motor

Gerçek hayatta onlara “Hoverbike” deniyor. Bir çok firmanın üzerinde çalıştığı çok sayıda uçan otomobil modelleri konuşulurken, “drone”lar yani insansız küçük  hava araçlarıyla aynı teknolojik mantıkla geliştirilen uçan motosikletler gündeme girdiler. Bu fikir, hayvan sürülerini ve tarım arazilerini gözetlemek amacıyla A.B.D.’de doğmuş. Ve pek çok başarılı proje gibi küçük bir garajda, mütevazi şartlar altında başlamış. Hobi olarak başlayan bu projenin şimdi başta Amerikan ordusu olmak üzere bütün havacılık sektöründe bir devrim yaratması bekleniyor.

motosiklet
motosiklet

Çiftçiler, arama kurtarma ekipleri, üniversiteler, askeri ve sivil gruplar derken garajda hobi olarak başlayan proje, ticari bir şirkete dönüşmek üzere. Hoverbike motosikletin basitliğinin ve helikopterin özgürlüğünün karışımı. Sadece uçak gibi ileri hareket etmiyor. İstendiğinde havada helikopter gibi sabit kalabiliyor. 3 metreye yakın uzunluğu ve bir buçuk metre genişliği var. İnsanlı ya da insansız uçabiliyor. Saatte 96 kilometre hıza çıkabiliyor. Bütün bu özelliklerinin yanında küçük bir ayrıntıya daha sahip. Piyasa fiyatı şu anda 85 bin dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir