Melanom Nedir?

20 Nis

Cilt kanseri olarak da bilinen melanom farklı şekillerde ve türlerde ortaya çıkar. Özellikle genç yetişkinler arasında yaygınlık gösterir. Melanomun asıl tetikleyicisi olarak da güneş ve kapalı alanlarda yapılan bronzlaşma cihazları olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

melanom
melanom

Melanom cilt kanserinin üçüncü bir türü olarak belirtilerini gösterir. Diğer kanser türlerine göre daha az ve yavaş ortaya çıkar ancak etkisini diğer kanser hücrelerinden 2 kat daha hızlı koyar. O nedenle potansiyel olarak daha ölümcül risklere sahiptir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki melanomu erken safhalarda tespit etmek tedavi sürecini de artıracaktır. Hastalık riski kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır. Deride ortaya çıkarlar buna kutanöz melanom denir.

melanom çeşitleri
melanom çeşitleri

Melanom Çeşitleri Nelerdir?

Melanomun dört çeşidi bulunur. Bunlar yüzeye yayılan melanom, nodular melanom, lentigo melanom ve akral lentiginoz melanomdur. Melanomun oluşumu da yine cilt üzerinde yer alan ve melanin üreten hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla kendini belli eder. Melanomun erken teşhisi ve tedavisi tümörün yayılmadan önlenebilmesine bağlıdır. Genellikle yaş farkı aralığı belirlenmeden bu şekilde ve deri üzerinde başlayan oluşumlar fark edildiğinde mutlaka bir dermatoloji uzmanınca incelenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.