Sınav Kaygısı Nedir?

22 Nis

Sınav kaygısı aslında her yaşta karşımıza çıkabilen bir olgudur. Çocukların ilk gençlik yıllarından itibaren başlayan sınavlar, okulu bitirip iş hayatına girilen dönemlerde bile insanların karşısına çıkabilen bir eleme sürecini kapsar. İşte o birkaç saatlik sınav süreci içinde neler yapabileceğimizi düşünerek, vesvese yaparak geçirdiğimiz zamanın tümüne sınav kaygısı denir.

sınav kaygısı
sınav kaygısı

Sınav Kaygısı Nasıl Geçer?

Büyük sınavlar; tıpkı üniversite giriş sınavlarında olduğu gibi, işe alım sürecinde yapılan mülakat ve meslek sınavlarında da insan hayatının geri kalanını belirleyen bir öneme sahiptir. Eğer yeteri kadar çalıştığınızı ve soruların büyük çoğunluğunu yapabileceğinizi içten içe düşünüyorsanız, bu tür sınavlara girmeden önce yaşadığınız sınav kaygısının düzeyi belli bir düzeyde kalır, yükselmez. Bu konuda kendinize güvendiğiniz sürece, içinizdeki kaygıyı da yanınıza alarak sınava girer ve başarılı olursunuz.

sınav
sınav

Aslında sınav kaygısı, sınava girecek olan her insanda belli oranda bulunmalıdır. Çünkü bu sayede soruları daha dikkatli, özenli şekilde çözersiniz. Fakat gereğinden daha yüksek olduğu durumlar, kendinize güveninizin düşük olduğunu gösterir. Dolayısıyla da yüksek kaygı düzeyi yüzünden başarısız sonuçlar elde etme olasılığınız artacaktır. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey, konuya hakim olacak kadar hazırlıklı şekilde sınava girmektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir