Melazma Hastalığı Nedir?

8 Kas

Melazma hastalığı, birçok insanın yaşadığı ama adını çok iyi bilmediği bir cilt problemidir. Ciltte oluşan siyah ve kahverengi lekelerin oluşmasıyla meydana gelen melazma hastalığı, vücudun herhangi bir yerinde görülebildiği gibi genellikle yüz bölgesinde meydana gelir. Yüz bölgesinde ise sıklıkla alın, üst dudak ve çene çevresinde oluşur.

hastalık
hastalık

Malezma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Melazma hastalığı, özellikle cilt rengi koyu olan kişilerde görülür ve hamilelik döneminde de sıklıkla ortaya çıkabilir. Bunun sebebi de genelde değişen hormonlardan kaynaklanır. Hamile olmayan kadınlarda ise genelde, ışığa olan duyarlılık ve güneşe uzun süre maruz kalınması sonucunda oluşur.

Melazma görüntü itibariyle kişiyi rahatsız eden bir hastalık olsa da ciddi sağlık problemlerine yol açmaz. Fakat yine de en kısa sürede tedavisinin yapılması gerekir. Aksi durumda ciltteki lekeler sürekli artmaya ve bu da hastanın psikolojisinin olumsuz olarak etkilenmesine sebep olur.

sağlık
sağlık

Melazma hastalığının tedavisi oldukça kolaydır ve topikal krem kısa sürede lekelerde azalmalar yaşanır. Fakat lekelerin hemen ortadan kaybolması beklenmemelidir. Bu süreç biraz uzun olabilir. Bu sebeple tedavinin işe yaramadığı düşünülüp yarıda kesilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir