Meyveleri Uzun Süre Taze Tutan Türk Buluşu Mavi Kâse

6 Tem

Pek çok insan meyve yemeyi sever, ancak onları uzun süre muhafaza etmek zordur, çoğu zaman bayatlar, pörsür, küflenir, çöpe gider. Bu yönü ile de israf edilen yiyeceklerin başında gelir. Bu soruna pratik bir çözüm Türk tasarımcılar Ahmet Bektaş, Koray Gelmez ve Eda Köse ortak çalışması olan “Mavi Kâse” ile bulundu.

meyve
meyve

Mavi Kâse Nedir, Nasıl Çalışır?

Beyaz bir musluk gibi görünen, yalnız su yerine mavi bir ışık yansıtan şık görünümlü teknolojik kap, sadece şık değil, aynı zamanda mavi ışık halkası meyvelerinizi daha uzun süre taze tutuyor. Bu ışık çürümeyi hızlandıran bakterileri temizleyerek, meyve ya da sebzelerinizi daha uzun süre güvenli ve taze tutuyor.

Cihaz, tepenin üzerinde ve kâsenin kenarları çevresinde UV mavisi dalga boyu ışığı tutuyor. UV ışık dalgalarının, Salmonella, E. Coli ve gibi bazı bakteri türlerini etkisiz hale getirdiği kanıtlanmış. Mavi dalga boyu bakterileri engelliyor ve öldürüyor, böylece raf ömrünü uzatıyor. Meyveleri satın alan herkes için yakında yememeniz halinde bu buluş sayesinde uzun süre taze duracağından emin olabilirsiniz.

kırmızı meyveler
kırmızı meyveler

Birçok yeni buzdolabında bulunan Fotofresh “Action Fresh Blue” teknolojisini kullanan cihaz prize takılı veya şarj edilebilir olarak kullanılabiliyor. Meyvelerin besin değerlerini koruyan ve önyükleme yapmak için kullanımı kolay, şarj edilebilir, üstelik serin mavi ışık saçan son derece estetik bir cihaz elde edebilirsiniz. Şu anda üretimde değil, ancak Mavi Kâse Web’de yoğun ilgi görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.